Diana Jędrzejewska-Szumska

Diana Jędrzejewska-Szumska urodzona 6 maja 1983 roku. Ukończyła Akademię Teatralną w Warszawie - Filia w Białymstoku. Debiutowała rolą Puka w „Śnie nocy letniej” William Shakespeare w reżyserii Wiesława Czołpińskiego oraz rolami Nele, Boelkin, Anny w „Dylu Sowizdrzale” Grigorija Gorina w reżyserii Tomasza Jaworskiego na Wydziale Sztuki Lalkarskiej w Białystoku. Przygotowała monodram „Układanka” autorstwa i w reżyserii Roberta Jarosza. Współpracowała z Teatrem Barakah w Krakowie, gdzie występowała jako Blanche w spektaklu „Czas połowicznego rozpadu” autorstwa i w reżyserii Maji Luxenberg. Przygotowała również monodram „Czarna królowa” autorstwa i w reżyserii Anny Popiel dla Festiwalu Salizg on Stage przy współpracy z Thomas Bernhard Institut, Salzburg.

 

Filmografia: „Zakochani po uszy” (2019 – 2021, serial fabularny, 2 role: kobieta w ciąży, ginekolog), „1800 gramów” (film fabularny, rola: kobieta w ciąży), „Czerwony pająk” (film fabularny, rola: pielęgniarka), „Żelazny obłok” (film fabularny, rola: Kasandra). Ponadto brała udział w programach telewizyjnych:

„Jedynkowe przedszkole” dla TVP 1 i TVP ABC (2008 – 2012), „Aureola od Stanisława do Karola” dla TVP S.A. (2016).

W 2009 otrzymała nagrodę publiczności i nagrodę „Kota w worku” na XIII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży Korczak 2009 za monodram „Układanka” w reżyserii Roberta Jarosza oraz nagrodą w dziedzinie teatru za przedstawienie „Monologi” podczas VIII Międzynarodowego Festiwalu Działań Teatralnych i Plastycznych Zdarzenia Tczew - Europa 2006.

Od roku 2008 aktorka Teatru Groteska w Krakowie, w którym zagrała między innymi w takich spektaklach jak:

  • „Hommage à Chagall” autorstwa i w reżyserii Adolfa Weltschka
  • „Don Kichote” Miguela de Cervantesa w reżyserii Bogdana Cioska (Siostrzenica, Córka, Jędrek, Dama, Wieśniaczka III)
  • „Dokąd pędzisz, koniku?” Rada Moskowa w reżyserii Grzegorza Kwiecińskiego (Konik)
  • „Romanca” Jacka Chmielnika w reżyserii Adolfa Weltschka
  • „Amelka, Bóbr i Król na dachu” Tanreda Dorsta w reżyserii Konrada Dworakowskiego (Mruksa)
  • „Ania z Zielonego Wzgórza” w reżyserii Adolfa Weltschka (Diana)
  • „Detektyw Pozytywka” w reżyserii Katarzyny Deszcz (Zuzia z drugiego piętra)
  • „W trawie” w reżyserii Alicji Morawskiej-Rubczak