Kup bilet

Kto pocieszy pechowego Nosorożca?

Plakat PECHOWY NOSOROZEC.jpg

Lech Walicki na podstawie opowiadania „Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?” Leszka Kołakowskiego

Adaptacja i reżyseria: Lech Walicki
Scenografia i multimedia: Małgorzata Zwolińska
Choreografia: Jarosław Staniek
Muzyka: Iga Eckert

Inspicjent: Marek Stawowczyk

 

Występują:

Konferansjer, Osiłek: Jakub Popławski
Krystyna, Wróbel, Samolot, Marynarz: Diana Jędrzejewska-Szumska
Agnieszka, Samolot, Marynarz: Maja Spychaj-Kubacka
Justyna, Samolot, Kapitan: Iwona Olszewska-Watemborska
Nosorożec: Lech Walicki
Nosorożec: Łukasz Rutkowski

 

Scena dla dzieci młodszych  

premiera: 7 kwietnia 2018
czas trwania: 55 min.
spektakl dla widzów od 3 lat

Pechowy Nosorożec… lecz czy aby na pewno to tylko Nosorożec i czy faktycznie jest on pechowy? Żyjemy w czasach, w których takich pechowych nosorożców można spotkać na każdym kroku i niemal w każdym lustrze: za mały, za duży, za chudy, za gruby, za nerwowy, flegmatyczny; słowem – niepozbawiony wad. Świat pragnie nas wartościować i poddawać ocenie. My niestety temu ulegamy i zamiast szukać doskonałości wewnątrz siebie, szukamy jej u innych. Na siłę próbujemy sprostać karkołomnym wyzwaniom i – często nieswoim – ambicjom. Jeszcze częściej zapominamy o radości z życia – zarówno tej, którą można czerpać, jak i tej, którą możemy dawać innym. Zatem kto pocieszy Pechowego Nosorożca? Mamy nadzieję, że po obejrzeniu tej bajki będzie mógł to zrobić każdy. Czasem wystarczy naprawdę bardzo niewiele.

Przedstawienie o odkrywaniu własnej tożsamości dopełnia atrakcyjna plastyka, której głównym elementem jest postać nosorożca prawdziwych rozmiarów. Wyobraźnię widzów pobudzą też interesujące wizualizacje. To spektakl po części lalkowy, a po części aktorski. Dużymi jego atutami są wyrazista forma, mądry przekaz i dynamika opowieści. Rytmiczne piosenki i pomysłowa choreografia stanowią dodatkowo o atrakcyjności przedstawienia.
 

Bajkę Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca? napisał w latach 60. dla swojej kilkuletniej córki Agnieszki. Cenzura nie dopuściła wówczas tekstu do druku; opowiadanie przeleżało w szufladzie 20 lat, w roku 1986 roku ukazało się w drugim obiegu, a dopiero w 2006 roku – dokładnie po 50 latach od napisania – oficjalnie zostało wydane.

Recenzje:

Kto pocieszy pechowego Nosorożca? jest jednak przedstawieniem pełnym prostoty i wdzięku. Niewielka przestrzeń Sali Kopułowej narzuca realizatorom dyscyplinę, opowieść prowadzona jest więc bezpretensjonalnie, a oszczędna estetyka spektaklu determinowana „szarą” powierzchownością tytułowego bohatera przełamywana bywa barwnymi projekcjami i przede wszystkim dynamiką ruchu. Aktorzy Teatru Groteska po raz kolejny udowadniają też, że świetnie nawiązują kontakt z najmłodszą nawet publicznością, szczerze poruszoną losem pechowca.

Olga Katafiasz, teatralny.pl 

 

Spektakl poza mądrą i ponadczasową treścią przyciąga młodych widzów dynamicznymi wizualizacjami, ciekawymi postaciami, a główny bohater - olbrzymi nosorożec zachwyca do samego końca przedstawienia. Myślę, że to właśnie dzięki tej dynamice i bogatej oprawie muzycznej spektakl tak bardzo podobał się dzieciom, że nawet nasz niemowlak siedział jak zaczarowany. 

Anna Marcula, maluszkoweinspiracje.pl