Kup bilet

Ronja, córka zbójnika

plakat RONJA_000_005 - www.jpg

Astrid Lindgren

Adaptacja sceniczna: Allison Gregory
Tłumaczenie polskie: Julita Grodek
Reżyseria: Daniel Arbaczewski
Scenografia: Damian Styrna
Muzyka: Hubert Pyrgies
Choreografia: Marta Bury

Asystent reżysera: Lech Walicki
Inspicjent: Marek Stawowczyk

 

Występują:

Undis - Matka Birka: Małgorzata Hachlowska
Lovis - Matka Ronji: Katarzyna Kopczyk
Ronja: Dominika Guzek
Birk: Paweł Kuźma
Knotas - Zbój: Krzysztof Grygier
Pete Łysa Pała – Zbój: Włodzimierz Jasiński
Borka – Ojciec Birka: Paweł Mróz
Matt – Ojciec Ronji : Bartłomiej Olszewski
Fuloks - Zbój: Lech Walicki
Ogryzek - Zbój: Bartosz Watemborski

 

Scena dla dzieci młodszych  

premiera: 18 maja 2019
czas trwania: 1 godz. 40 min. 1 przerwa
spektakl dla widzów od 7 lat

Nie ma chyba dziecka w kulturze europejskiej, które nie zna twórczości szwedzkiej pisarki Astrid Lindgren. Jest ona bez wątpienia jedną z najpoczytniejszych autorek książek dla dzieci. Dzieci w Polsce wyróżniły twórczynię postaci Pippi i świata dzieci z Bullerbyn wyjątkową nagrodą – Orderem Uśmiechu.

Ronja – tytułowa bohaterka przedstawienia Teatru Groteska – jest córką zbójnika Matta i niezwykłym „dzieckiem lasu”. Dziewczynka jest wielokrotnie ostrzegana przed rozbójnikami Borki, który jest hersztem innej rodziny zbójeckiej. Jednak, po poznaniu syna Borki – Birka, Ronja zmienia zdanie na temat „wrogów”. Młodzi kilkukrotnie ratują sobie życie i wyciągają się wzajemnie z tarapatów. Wkrótce rozkwita między nimi przyjaźń i miłość, stają się nierozłączną parą – siostrą i bratem. Tego nie potrafią zaakceptować ich ojcowie. Dowiedziawszy się o tym zakazanym uczuciu, rozwścieczony Matt wyrzeka się córki. Gniew i duma rodziców nie są jednak w stanie rozdzielić młodych. Nie bacząc na ich zdanie, Ronja i Birk uciekają z domu i postanawiają zamieszkać razem w Niedźwiedziej Grocie. Czy teatralnym bywalcom czegoś to nie przypomina? Czyżby „Romea i Julię” Williama Szekspira w wersji dla dzieci i młodzieży?

Czy historia zakazanej miłości musi zawsze kończyć się tragicznie? Czy młodzieńczy bunt nie jest czasem wskazany? Czy nie należy zawsze podążać za głosem serca, mimo narzucanych nam przez innych uprzedzeń?

O tym, czy Ronji i Birkowi uda się udobruchać rodziców i połączyć dwie zbójeckie rodziny w jedną, przekonają się Państwo oglądając, zrealizowane jak zwykle z dużą pasją, przedstawienie o „zbójeckiej miłości” w Teatrze Groteska.

 

Prawa autorskie do sztuki reprezentuje w Polsce Agencja  Elżbieta Manthey.