Kup bilet

"Koncert jesienny" Magdy Umer

plakat www.jpg

Nowy rok na Scenie Mistrzów zainaugurujemy koncertem niedoścignionej mistrzyni poezji śpiewanej - Magdy Umer. O Magdzie Umer można w nieskończoność, ale najpełniej opisała ją Agnieszka Osiecka:

„Ona właściwie nie śpiewa gardłem. Ona śpiewa duszą”

i dalej

„Szepcząc swym ekspresjonistycznym szeptem i świdrując seledynowym spojrzeniem, Magda potrafi wywołać u publiczności - zarówno młodej, rozwichrzonej, jak i całkiem dorosłej - skupienie graniczące niemal z hipnozą. Miałam do czynienia z wieloma wykonawcami i wiem, że tego daru nikt inny nie posiadł...".

Magda Umer jest pieśniarką, a także aktorką, scenarzystką i reżyserką. W niezwykle bogatym dorobku obecnej już od pół wieku na polskiej scenie artystki znalazły się m.in. płyty „Koncert jesienny”, „Gdzie Ty jesteś”, „Wszystko skończone”, „Magda Umer” „O niebieskim pachnącym groszku”, „Koncert sprzed lat”, „Noce i sny”, „Wciąż się na coś czeka”.

Cała Polska nuciła w raz z Magdą Umer jej niezapomniane przeboje:

Takam mała a łzy takie ogromne,
Takie ciężkie, że aż głowa się chyli

Dziewczyny płaczą bo skończyło się już lato I tylko słychać gdzieś
Koncert jesienny na dwa świerszcze i wiatr w kominie

Oczy tej małej jak dwa błękity
Myśli tej małej białe zeszyty


Widzisz, mała, jak to jest, tyle serca, taki gest.

Jeszcze w zielone gramy, jeszcze nie umieramy

Do projektu „Duety – tak młodo jak teraz”, który uzyskał status złotej płyty, zaprosiła Krystynę Jandę, Annę Marię Jopek, Janusza Gajosa, Piotra Fronczewskiego, Piotra Machalicę, Wojciecha Waglewskiego, Artura Andrusa, Stanisława Sojkę, Macieja Stuhra, Grzegorza Turnaua. W październiku 2016 r. ukazała się najnowsza płyta artystki „Bezsenna noc”.

Magda Umer jest autorką widowisk poetyckich dla teatru, estrady i telewizji. Wyreżyserowała niezapomniane spektakle teatralne: opartą na opowiadaniu Agnieszki Osieckiej „Białą bluzkę", „Kobietę zawiedzioną" i „Marlene” (z Krystyną Jandą), „i koncerty: „Zimy Żal" (z Jeremim Przyborą), „Mężczyźni mojego życia” oraz wspomnieniowy program poświęcony Agnieszce Osieckiej „Zielono mi" na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Zawdzięczamy jej również filmy dokumentalne poświęcone Jeremiemu Przyborze i Andrzejowi Nardellemu, a także niezwykle intymny telewizyjny wywiad z Agnieszką Osiecką - „Rozmowy o zmierzchu i świcie”.

W 2009 roku, podczas jubileuszowego recitalu z okazji 40-lecia pracy, Minister Kultury Bogdan Zdrojewski odznaczył Artystkę Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”.

 

Scena Mistrzów
Magda Umer
Koncert
23 stycznia 2022, godz. 19.00