Wiesław Komasa

WIESŁAW KOMASA 1.jpg

Wiesław Komasa - aktor teatralny, filmowy, dubbingowy, reżyser teatralny, pedagog oraz profesor Akademii Teatralnej w Warszawie.

„Jestem wychowankiem szkoły krakowskiej. Uczyli mnie tacy profesorowie, jak Zofia Jaroszewska, Danuta Michałowska, Jerzy Jarocki. Byliśmy wychowani w duchu wielkiej pokory
i wielkiego szaleństwa” – mówił po latach. W 1971 roku ukończył bowiem wydział aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie.

W latach 1971–1973 był aktorem Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu. Debiutował
w nim rolą Albina w komedii „Śluby panieńskie” Aleksandra Fredry. Następnie występował
w Poznaniu, w latach 1973-1988 w Teatrze Nowym, a 1988-1991 – w Zespole Janusza Wiśniewskiego. W latach 2003-2004 był aktorem warszawskiego Teatru Polskiego. Występował też gościnnie na wielu scenach całej Polski.

Poświęcił się także pracy pedagogicznej, w 1988 roku został wykładowcą warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, a w 1995 roku profesorem tej uczelni.
W Warszawie kontynuował swoją wielką pasję nauczycielską. Wcześniej, w Poznaniu, uczył na wydziale wokalno-aktorskim Akademii Muzycznej. 

Równocześnie przygotowywał monodramy, by móc w pełni wypowiedzieć siebie. Programy poetyckie pozwalały Komasie na szczerą, intymną rozmowę z widzami, zresztą aktor za istotę aktorstwa zawsze uważał spotkanie z drugim człowiekiem.

„Od samego początku wydawało mi się, że w teatrze jednego aktora nie można grać, że trzeba być, że ten teatr nie znosi kłamstwa, że musi tam być po prostu człowiek, ze swoimi problemami, przemyśleniami, radościami, smutkami i odkryciami świata czy życia, nawet tymi najbardziej banalnymi, ale najprawdziwszymi na danym etapie świadomości”. – pisał Komasa.

Na scenie Groteski, już 20 czerwca, zaprezentuje monodram „Różewiczogranie”. Będzie to powrót tego wybitnego aktora na deski naszego Teatru – grał on bowiem główną rolę w spektaklu „Kot - otchłanie miłości” -  pierwszej produkcji Teatru Groteska z cyklu Scena Mistrzów.

Otrzymał następujące odznaczenia:

- 1981 r. - Zasłużony Działacz Kultury

- 1983 r. - Brązowy Krzyż Zasługi

- 2011 r. - Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski

 

Data: 20 czerwca 2023 r.
Godzina: 18.00

Bilety dostępne w kasie teatru od 13 czerwca (godz. 14:00) - wstęp 1 zł. Jedna osoba może zakupić dwa bilety.