Leszek Wójtowicz

L.Wójtowicz_2.JPG

Spotkanie poprowadził Wacław Krupiński

Urodził się w Poznaniu, wychował w Nowym Sączu, krakowianinem został z wyboru.

Poeta, pieśniarz, gitarzysta i autor muzyki, bard Solidarności. Od jesieni 1980 roku związany z "Piwnicą pod Baranami". W tym roku przedstawił też krakowskiej publiczności swój pierwszy recital autorski pt. "Niepewna pora". W recitalu tym znalazła się "Moja litania" – nagrodzona rok później na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Piosenka ta stała się symbolem nadziei na demokratyzację życia w Polsce, a jednocześnie gorzką przestrogą. Po latach w 2017 roku w Plebiscycie „90 piosenek 90 Lat Radia Kraków” „Moja litania” zajęła pierwsze miejsce, co świadczy, że stała się utworem ponadczasowym.

Kolejne recitale śpiewane w tzw. "drugim obiegu" to: "Złe godziny" (1982 r.), "Moja litania" (1983 r.) i "Mówią mi, że tam w Moskwie" (1985 r.). W "drugim obiegu" zostały wydane także dwie kasety autorskie Leszka Wójtowicza. „Moja Litania” (Niezależna Oficyna Wydawnicza NOWA 1984 r.) oraz „Mówią mi, że tam w Moskwie...” (Oficyna Fonograficzna CDN 1988 r.). Wynikiem "krakowskiego targu" z cenzurą były: "Polowanie na czarownice" (1986 r.) i "Jeszcze wszystko może się zdarzyć" (1988 r.).

Sytuacja historyczna nie zmieniła artysty. Leszek Wójtowicz śpiewa "o sprawach, które wszyscy znamy...". Po 4 czerwca 1989 roku dokonał licznych nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji, w tym trzech recitali telewizyjnych, a w drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych był współredaktorem (z Piotrem Skrzyneckim), a następnie redaktorem „Dziennika Piwnicy pod Baranami”.

Leszek Wójtowicz najbardziej lubi kameralne spotkania z publicznością. Swoje utwory śpiewał i śpiewa nadal w czasie spektakli Piwnicy pod Baranami, ale także prezentował swoje recitale zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami, czyli w Nowym Jorku, Waszyngtonie, Baltimore, Bostonie, Pittsburgu, Paryżu, Wiedniu, Kuwejcie, Dubaju, Abu Dhabi i Magnitogorsku.

Wielokrotnie odznaczany, m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, odznaką Honoris Gratia, Złotą Odznaką Honorową Województwa Małopolskiego. Jest ponadto laureatem Nagrody Miasta Krakowa.

Logika ballad Leszka Wójtowicza jest niezawodna. Trzeba ich uważnie słuchać, aby nie stracić czegoś istotnego. Dlatego spokojnie, bez egzaltacji, z uśmiechem, czasem ironicznym, czasem pobłażliwym przekazuje to, co ma do powiedzenia. Jesienią ubiegłego roku wydał kolejną płytę zatytułowaną „Ważne dwa słowa”.

Piotr Skrzynecki mawiał o nim „piwniczny bard”.

Data: 7 lutego 2023 r.
Godzina: 18.00

Bilety dostępne w kasie teatru od 31 stycznia - wstęp 1 zł. Jedna osoba może pobrać dwa bilety.