Krzysztof Miklaszewski

plakat pomniejszony.jpg

Spotkanie poprowadzili Paweł Głowacki oraz Józef Opalski

KRZYSZTOF MIKLASZEWSKI (ur. 1944 w Krakowie) - reżyser teatralny i filmowy, krytyk sztuki i dziennikarz telewizyjny, pedagog. Powiada o sobie, że jego życie w pełni artystyczne zmusiło go do „uprawiania wieloboju”.

Oznacza to mniej i więcej, że pisał i pisze: dotychczas spod jego pióra wyszło ponad półtora tysiąca artykułów prasowych i 16 książek, a także kilkanaście adaptacji i scenariuszy teatralnych (Teatr STU, Teatr MIST, Stary Teatr, Studio Teatr Test, Teatr TV).

Na scenie pokazywał się też jako aktor – głównie w ciągu 14 lat pracy w Kantorowskim zespole Cricotu 2, ale i również – w prowadzonej przez siebie warszawskiej Rampie, a także sporadycznie: w Teatrze Nowym w Łodzi, tarnowskim Teatrze im. Solskiego, Teatrze MIST z Krakowa czy w stołecznym Studio Teatr Test (Teatr Mentalny).

Nie stronił też – po praktyce uniwersyteckiej – od nauczania rzemiosła artystycznego (najpierw na renomowanych uczelniach krakowskich (UJ, PWST i ASP), a potem na całym świecie – ponad 60 work-shopów na uczelniach humanistyczno-teatralnych 14 krajów świata (obok Europy – Meksyk, USA).

Jako filmowiec stworzył ponad sto autorskich filmów dokumentalnych, a temperament i dusza „tv-mana” – nakazała mu udział w realizacji ponad ośmiuset bardzo różnorodnych gatunkowo programów telewizyjnych.

Twórcza fascynacja teatrem nie przeszkodziła Miklaszewskiemu szefowaniu zespołami twórczymi. Tak było – i w przypadku krakowskiego Teatru Telewizji w latach 1972–1975, uhonorowanego zresztą od razu po roku działalności Złotym Ekranem ’73, jak i w okresie dyrektorowania przez Miklaszewskiego – Teatrem Rampa (1997–2002) i telewizją – najpierw pod Wawelem, gdzie szefował Redakcją Publicystyki Kulturalnej OTVP Kraków 1977–1981, a potem – już po Odnowie 1989 – kiedy kierował ogólnopolskim Zespołem Publicystyki Kulturalnej w Programie 1 TVP w latach 1990–1992.

Miklaszewski „zdradził” jednak ostatecznie scenę z filmem dokumentalnym, którego do dzisiaj pozostaje nie tylko fanem, ale – przede wszystkim – walczącym praktykiem.

Obok realizacji nagradzanych na polskich i zagranicznych festiwali własnych form dokumentalnych – wiele czasu w codziennych działaniach zajmuje Miklaszewskiemu bowiem – od roku 1995 – kształtowanie (jako pomysłodawcy i dyrektorowi artystycznemu) profilu Ogólnopolskiego Festiwalu NURT, chroniącego wolność twórców i niezależność producentów.

Data: 14 marca 2023 r.
Godzina: 18.00