Kup bilet

Joanna Braun • 80-lecie Teatru Groteska

Kod Mistrzów luty.png

spotkanie poprowadziła Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz

Studiowała malarstwo i scenografię na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, dyplom uzyskała w 1967 roku. Ma w dorobku ponad 150 realizacji scenograficznych w teatrach dramatycznych, lalkowych, teatrach tańca, wiele z nich było nagradzanych na przeglądach i festiwalach. Wielokrotnie była jurorką festiwali krajowych i międzynarodowych. Od dziesięciu lat jest członkinią Rady Artystycznej selekcjonującej spektakle na Ogólnopolski Festiwal Teatrów Lalek w Opolu.

Od 2004 roku prowadzi zajęcia w PWST (obecnie AST) w Krakowie na Wydziale Reżyserii Dramatu. Od 2005 roku publikuje w „Didaskaliach” (recenzje, eseje, teksty o festiwalach), pisuje również dla „Teatru Lalek”.

Brała udział w tematycznych zbiorowych wystawach scenograficznych oraz prezentacjach indywidualnych (Votarium – BWA Bielsko-Biała, Ifamki – Galeria ZASP w Krakowie, Infamki i Infantki – Galeria Stara Prochownia w Warszawie, W hołdzie Pinie Bausch - Teatr Polski w Szczecinie, Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie, Instytut Teatralny w Warszawie, Małopolski Ogród Sztuki w Krakowie, Teatr Maska w Rzeszowie), a także wystawa jubileuszowa (30 lat od debiutu) w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa – Galerii Teatralnej, a w 2023 kolejna wystawa jubileuszowa (55 lat od debiutu) w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.

W 2012 roku odznaczona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W 2018 roku obchodziła 50-lecie pracy artystycznej.

Teatr niepokorny Joanny Braun – to pokaz prac Joanny Braun z Archiwum Artystycznego Teatru Groteska, Archiwum Narodowego w Krakowie, zbiorów Muzeum Śląskiego (Oddział Centrum Scenografii Polskiej) w Katowicach, Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi, Muzeum Krakowa oraz kolekcji prywatnej artystki. Każdy projekt scenograficzny, lalkowy i kostiumograficzny zaprezentowany na wystawie, jest częścią opowieści o teatrze plastycznym, który artystka współtworzyła w Teatrze Groteska przez 35 lat – od swojego debiutu scenograficznego do Skąpca w reżyserii Romany Próchnickiej w 1968 aż po ostatni spektakl Golem w reżyserii Krystiana Kobyłki z 2003 roku. Kilkadziesiąt zaprezentowanych prac do 26 spektakli, rozmieszczonych pozornie przypadkowo w przestrzeni kawiarni Teatru, tworzy dynamiczny proces opowiadania artystki o sobie samej za pomocą obrazów. To jednocześnie wyraz uznania dla samego aktu tworzenia, który widz odkrywa poprzez bezpośredni kontakt z materią sztywnika krawieckiego, stanowiącej tło dla prezentowanych projektów. Skrawki materiałów przypięte do projektów, próbne rysunki z ledwie zaznaczonymi konturami postaci, fragmenty recenzji wyciętych z gazet, odbitki zdjęć – wszystkie te archiwalia są śladami, tropami układającymi się w żywą mapę emocji, pełną artystycznej przekory i radości tworzenia. To zapis artystycznego przeżycia i świadomego doświadczania aktu twórczego Joanny Braun.

Wystawa będzie czynna od 10 lutego do 2 marca 2025 roku. Jest wydarzeniem towarzyszącym spotkaniu z Joanną Braun w ramach cyklu Kod Mistrzów poświęconego jubileuszowi 80-lecia Teatru Groteska.

Podczas wystawy będzie wyświetlany film w reżyserii Barbary Maroń o twórczości Joanny Braun – Teatr mroku, przekory i uciechy.

Teatr mroku, przekory i uciechy został zrealizowany w formule eseju filmowego, w którym co prawda została zachowana chronologia przedstawianych artefaktów teatralno-scenograficznych, jednak z mocnym zaakcentowaniem i wykorzystaniem rozmaitych technik edycyjnych, które pomogły zilustrować poetykę prac/dokonań scenografki Joanny Braun. Oś narracyjną stanowią wspomnienia, komentarze artystki, które przeplatają się i dialogują z wypowiedziami innych osób. W tak zorganizowany dyskurs zostały wprowadzone materiały archiwalne: zdjęcia, projekty kostiumów, oryginalne lalki i marionetki, rejestracje wideo ze spektakli i wystaw. Eseistyczny charakter filmu udało się uzyskać dzięki technice montażu, w którym zaciera się granica między fikcją (teatralnością) a dokumentem (relacją uczestników) tworząc stylistykę dynamicznej i kalejdoskopowej opowieści.    

 

Data: 10 lutego 2025 r.
Godzina: 18.00

Bilety dostępne online oraz w kasie teatru - wstęp 10 zł.