Jerzy Wasowski - spotkanie w 110 rocznicę urodzin

_KOD MISTRZÓW MAJ Jerzy Wasowski sprzedaż od 28.04.jpg
31 maja przypada 110 rocznica urodzin Jerzego Wasowskiego. Znany jest jako kompozytor
i współtwórca Kabaretu Starszych Panów. Ale w Kodzie Mistrzów przedstawimy Go także jako aktora, autora (!), reżysera i Tatę. Nie zabraknie pięknej muzyki, którą zaprezentują krakowscy artyści – specjalnie zaproszeni na to wydarzenie. Na rodzinne spotkanie wspominkowe zapraszają Monika i Grzegorz Wasowscy.
 

Jerzy Wasowski to kompozytor, aktor, reżyser, realizator dźwięku. Najbardziej znany ze swojej działalności muzycznej, choć z wykształcenia (Politechnika Warszawskie) był inżynierem akustykiem. W zawodzie pracował od 1938 roku w Polskim Radiu, gdzie m.in. we wrześniu 1939 roku przywrócił możliwość nadawania programu po zniszczeniu amplifikatorni.

Po wojnie udzielał się jako pianista, aktor oraz kompozytor muzyki do spektakli w Warszawskich Teatrach Dramatycznych. W 1958 roku nawiązał wieloletnią współpracę z Jeremim Przyborą, pisząc muzykę do słynnego Teatru Uniwersalnego ETEREK, a następnie stając się jednym ze Starszych Panów i komponując piosenki do wybitnego Kabaretu Starszych Panów. Kompozytor współpracował z kabaretem Wagabunda, grał na fortepianie i był kierownikiem muzycznym Kabaretu Szpak, miał ogromny wpływ i komponował piosenki do Kabaretu Dudek. Napisał setki piosenek (do dziś znanych i rozpoznawalnych), muzykę do słuchowisk radiowych (zwłaszcza dla dzieci) i spektakli Teatru Telewizji.

Przez całe życie był bardzo aktywnym twórcą życia kulturalnego, autorytetem moralnym dla kolegów, życzliwym i mądrym człowiekiem. Najlepiej oddaje to kilka słów od Edwarda Dziewońskiego i Wojciecha Młynarskiego po śmierci kompozytora (w 1984 r.):

Ten człowiek, obdarzony tak wielkim talentem i tak wspaniałą inwencją twórcy, był jednocześnie wzorem pracowitości i skromności. Miał cudowne, finezyjne poczucie humoru. Cenił dobre towarzystwo, wielokrotnie podkreślając, że przedsięwzięcia takie jak Kabaret Starszych Panów czy „Dudek” dochodziły do skutku i rozkwitały głównie ze względów towarzyskich. Kiedy spotykał się z chamstwem, prostactwem czy brakiem fachowości, po prostu odchodził.

Jego przyjaźń dla kolegów była wytrwała, pełna wyrozumiałości i głęboko bezinteresowna. Był to człowiek dobry i mądry. W trudnych chwilach nieraz chodziliśmy do niego radzić się nie tylko w sprawach artystycznych. Oczywiście pozostały po nim piosenki, telerecordingi, płyty itd. Ale na miejscu, które opustoszało, już nie pojawi się artysta tej miary.

Odszedł wielki arystokrata sztuki, wspaniały człowiek i nasz przyjaciel, Jerzy Wasowski.

 

Data: 9 maja 2023
Godzina: 18.00

W trakcie spotkania zapraszamy na występ muzyczny.

110 rocznica urodzin Jerzego Wasowskiego