Andrzej Dąbrowski

plakat_Andrzej Dąbrowski.jpg

Spotkanie poprowadzi Agnieszka Matynia-Dąbrowska

Piosenkarz, perkusista, wokalista jazzowy, fotografik, dziennikarz oraz kierowca rajdowy.

Działalność muzyczną rozpoczął jeszcze w czasie nauki w szkole średniej u boku Wojciecha Karolaka. Debiutował w 1958 roku w trio Andrzeja Kurylewicza, gdzie podczas Zaduszek Jazzowych wystąpił jako perkusista. Z zespołem tym wystąpił także w tym samym roku na
I Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Jazzowej Jazz Jamboree w Warszawie. Przez lata grał i nagrywał m.in. z Wandą Warską, Wojciechem Karolakiem, Janem „Ptaszynem” Wróblewskim, Krzysztofem Komedą, Urszulą Dudziak, Michałem Urbaniakiem.
Towarzyszył również na scenie i w studiach nagrań gwiazdom światowego jazzu jak Stan Getz, Art Farmer, Don Ellis, „Lucky” Thompson, Jon Hendricks, Johnny Griffin, Bud Powell, czy Bernt Rosengren. Współpracował z Filharmonią Krakowską oraz z Orkiestrą Polskiego Radia.

Przygodę ze śpiewaniem zaczął w połowie lat sześćdziesiątych. Piosenka „Zielono mi”
z muzyką Ptaszyna Wróblewskiego i słowami Agnieszki Osieckiej w interpretacji Dąbrowskiego wygrała Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu w 1970 roku. Tak rozpoczęła się nowa droga w muzycznej karierze Andrzeja Dąbrowskiego – droga wokalisty. Największymi przebojami, które nuciła cała Polska były „Do zakochania jeden krok”, „Szał by night” oraz „Zapomnij mnie”.

Wielką pasją Dąbrowskiego są rajdy samochodowe, w których bierze udział od ponad 60 lat. Pierwszy sukces odniósł już jako dziewiętnastolatek i student krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej, zdobywając wicemistrzostwo Polski w rajdach samochodowych.  

Był felietonistą „Polityki”, współpracował z „Przekrojem”, czasopismem „Jazz”, „Gentleman” i pismem „Motor”, dla którego przez 11 lat pisał reportaże ilustrowane własnymi fotografiami. 

Odznaczony został m.in. Srebrnym i Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Pod koniec 2021 roku nakładem Wydawnictwa Czytelnik ukazała się książka „Andrzej Dąbrowski. Do zwariowania jeden krok”. Wspomnienia spisała i opatrzyła komentarzami Agnieszka Matynia-Dąbrowska, dziennikarka radiowa i telewizyjna, żona piosenkarza.

Data: 8 czerwca 2022
Godzina: 18.00