Kup bilet

Okna

Okna_plakat.jpg

Reżyseria: Denys Lemaikin, Tatiana Nikolaeva, Lech Walicki
Pomysł inscenizacyjny: Lech Walicki
Scenografia i kostiumy: Anna Sekuła
Muzyka: Franciszek Lis
Choreografia: Eryk Makohon
Inspicjent: Marek Stawowczyk

Występują:

Denys Lemaikin, Tatiana Nikolaeva, Lech Walicki

Premiera: 20.05.2023

czas trwania: 1 godz. 15 min.

spektakl dla dorosłych i młodzieży od 16 lat

 

To przedstawienie bez słów – przemawiające do nas sytuacjami i obrazami. Utrzymane w konwencji teatru plastycznego. W swojej płynnej zmienności epizodów jest niczym filmowa opowieść – nieznająca czasowych ani przestrzennych ograniczeń.

Okna to spektakl, który opowiada o znaczeniu i sile domu. O przestrzeni naszego zakorzenienia w niepewnym i zmiennym świecie.
O magicznej wartości domu, który jest dla każdego człowieka centrum świata. To opowieść o tym, jak krucha i łatwa do fizycznego unicestwienia jest ta domowa ostoja.

Ale, i może przede wszystkim, Okna to opowieść o sile instynktu życia, który pozwala człowiekowi odradzać się i trwać wśród nawet najbardziej niesprzyjających kolei losu.

 

Okno. Ten niezwykle powszechny przedmiot codziennego użytku jako metafora niesie ze sobą wielowymiarowy charakter. Okno to z jednej strony nostalgia, tęsknota, nadzieja. Z drugiej zaś - smutek, strach, rozpacz, stupor i zobojętnienie. To potencjalne źródło wolności i tlenu,
a paradoksalnie dowód zamknięcia, zniewolenia i stagnacji. Dla niektórych okno jest jedynym źródłem ciepła, światła i radości. Dla innych może być nośnikiem chłodu, mroku, fobii i lęków. To za nim kryje się wszystko to, co warto podziwiać, jak i to, czego widzieć byśmy nigdy nie chcieli. Ono chroni nas przed złowrogim odgłosem wichury, ale też trzyma w tajemnicy przed światem nasze własne jęki i utyskiwania. Okno to wreszcie wiedza. O życiu, ludziach, nieuchronnym przemijaniu i o nas samych - bo niekiedy chcąc dojrzeć, co kryje się za nim, przy odpowiednim świetle, dostrzegamy swoje własne odbicie.

Lech Walicki

Театр «Гротеска» гостинно запрошує на останню прем’єрну виставу цього сезону!

ВІКНА, 21 травня, година 19:00. Квитки для громадян України - 1 злотий.

 

«ВІКНА» – це історія, створена польськими та українськими митцями. Це вистава без слів – вона говорить з нами через ситуації та образи. Представлені в конвенції пластичного театру. У своїй плавній зміні епізодів він схожий на кіноповість – не знає ні часових, ні просторових обмежень.

Вікна – видовище, яке розповідає про сенс і міцність хати. Про простір нашого коріння в невизначеному та мінливому світі. Це історія про те, наскільки крихкий і легкий у фізичному знищенні цей домашній притулок. Але, і, мабуть, найбільше, «Вікна» — це історія про силу життєвого інстинкту, який дозволяє людині відроджуватися та виживати навіть за найнесприятливіших поворотів долі.

Режисери: Денис Лемайкін, Тетяна Ніколаєва, Лех Валіцький

Ідея постановки: Лех Валіцький

Сценографія та костюми: Анна Секула

Музика: Францішек Ліс

Хореографія: Ерік Макогон

Режисер: Марек Ставовчик

Виступлять:

Денис Лемайкін, Тетяна Ніколаєва, Лех Валіцький

 

Прем'єра: 20 травня 2023 року

вистава для дорослих та молоді від 16 років