Kup bilet

Okna

Okna_plakat.jpg

Reżyseria: Denys Lemaikin, Tatiana Nikolaeva, Lech Walicki
Pomysł inscenizacyjny: Lech Walicki
Scenografia i kostiumy: Anna Sekuła
Muzyka: Franciszek Lis
Choreografia: Eryk Makohon
Inspicjent: Marek Stawowczyk

Występują:

Denys Lemaikin (gościnnie), Tatiana Nikolaeva (gościnnie), Lech Walicki

 

Scena dla młodzieży i dorosłych

premiera: 20 maja 2023
czas trwania: 1 godz. 15 min.

spektakl dla widzów od 15 lat

 

 

 

 

To przedstawienie bez słów – przemawiające do nas sytuacjami i obrazami. Utrzymane w konwencji teatru plastycznego. W swojej płynnej zmienności epizodów jest niczym filmowa opowieść – nieznająca czasowych ani przestrzennych ograniczeń.

Okna to spektakl, który opowiada o znaczeniu i sile domu. O przestrzeni naszego zakorzenienia w niepewnym i zmiennym świecie.
O magicznej wartości domu, który jest dla każdego człowieka centrum świata. To opowieść o tym, jak krucha i łatwa do fizycznego unicestwienia jest ta domowa ostoja.

Ale, i może przede wszystkim, Okna to opowieść o sile instynktu życia, który pozwala człowiekowi odradzać się i trwać wśród nawet najbardziej niesprzyjających kolei losu.

 

Okno. Ten niezwykle powszechny przedmiot codziennego użytku jako metafora niesie ze sobą wielowymiarowy charakter. Okno to z jednej strony nostalgia, tęsknota, nadzieja. Z drugiej zaś - smutek, strach, rozpacz, stupor i zobojętnienie. To potencjalne źródło wolności i tlenu,
a paradoksalnie dowód zamknięcia, zniewolenia i stagnacji. Dla niektórych okno jest jedynym źródłem ciepła, światła i radości. Dla innych może być nośnikiem chłodu, mroku, fobii i lęków. To za nim kryje się wszystko to, co warto podziwiać, jak i to, czego widzieć byśmy nigdy nie chcieli. Ono chroni nas przed złowrogim odgłosem wichury, ale też trzyma w tajemnicy przed światem nasze własne jęki i utyskiwania. Okno to wreszcie wiedza. O życiu, ludziach, nieuchronnym przemijaniu i o nas samych - bo niekiedy chcąc dojrzeć, co kryje się za nim, przy odpowiednim świetle, dostrzegamy swoje własne odbicie.

Lech Walicki

«ВІКНА» – це історія, створена польськими та українськими митцями. Це вистава без слів – вона говорить з нами через ситуації та образи. Представлені в конвенції пластичного театру. У своїй плавній зміні епізодів він схожий на кіноповість – не знає ні часових, ні просторових обмежень.

Вікна – видовище, яке розповідає про сенс і міцність хати. Про простір нашого коріння в невизначеному та мінливому світі. Це історія про те, наскільки крихкий і легкий у фізичному знищенні цей домашній притулок. Але, і, мабуть, найбільше, «Вікна» — це історія про силу життєвого інстинкту, який дозволяє людині відроджуватися та виживати навіть за найнесприятливіших поворотів долі.

Режисери: Денис Лемайкін, Тетяна Ніколаєва, Лех Валіцький

Ідея постановки: Лех Валіцький

Сценографія та костюми: Анна Секула

Музика: Францішек Ліс

Хореографія: Ерік Макогон

Режисер: Марек Ставовчик

Виступлять:

Денис Лемайкін, Тетяна Ніколаєва, Лех Валіцький

 

Прем'єра: 20 травня 2023 року

вистава для дорослих та молоді від 16 років