Dziewczyna w ogniu

DzIEWCZYNA W OGNIU plakat ostateczny.jpg

Andrzej Błażewicz

Reżyseria Roksana Miner

Występują:
Aleksandra Miska-Iwańczyk (gościnnie)
Iwona Olszewska-Watemborska
Maja Spychaj-Kubacka
Paweł Kuźma
Jarosław Oberbek
Bartłomiej Olszewski

18 listopada 2023, godz. 13.30

Bilety dostępne są on-line oraz w kasie teatru - wstęp 10 zł.

Po czytaniu zapraszamy na spotkanie z autorem Andrzejem Błażewiczem oraz Joanną Żygowską, dyrektorką Centrum Sztuki Dziecka, które od 1992 roku wydaje serię Nowe Sztuki dla Dzieci i Młodzieży

Martyna kończy 14 lat. Jest z pozoru zwyczajną nastolatką, ma jednak jedną niezwykłą cechę - płonie. Jest dziewczyną w ogniu. Na jej przyjęciu urodzinowym zamiast standardowych gości pojawia się karawana niecodziennych postaci: wróżka, filantrop, awangarda protestu czy straż pożarna. Nikogo z nich nie interesują potrzeby i uczucia dziewczyny, każdy ma na nią własny pomysł. Dziewczyna płonie w walce o własną podmiotowość i samostanowienie. Uczy się również rozumieć i kontrolować swój ogień.

Sztuka jest opowieścią o emocjach, tych szczególnie trudnych, wypieranych, których okazywanie narażone jest na stygmatyzację. Taką emocją jest gniew, który może spalać od wewnątrz, ale i napędzać do twórczego działania. Czyjś gniew może być też wykorzystany przez innych do własnych, partykularnych celów. Gniew to gwałtowne uczucie, które wyraźnie sygnalizuje sprzeciw i potrzebę zmian, ale może być zarówno siłą pozytywną, jak i negatywną.

Tekst powstał w ramach 34. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, przeprowadzonego w formie programu pisarskiego.


źródło: Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu

----------------------
Andrzej Błażewicz - reżyser teatralny, dramaturg, poeta. Absolwent AST na Wydziale Reżyserii Dramatu. Od 2021 roku związany z Teatrem Polskim w Poznaniu, gdzie pracuje jako konsultant programowy. Oprócz działań artystycznych interesują go też praktyki instytucjonalne – w 2022 roku obronił pracę podyplomową dotyczącą pracy w systemie godzinowym 10:00-14:00, 18:00-22:00. Współtworzy projekt Alchemia Teatralna w rodzinnej Świdnicy.

Jego twórczość została doceniona w najważniejszych konkursach dramatopisarskich w Polsce. Jest dwukrotnym laureatem Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży. Finalistą Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Finalistą IX i X Metafor Rzeczywistości. Laureatem konkursu Śląski Shakespeare. Laureatem Nagrody za debiut Instytutu Teatralnego.

Był asystentem Klaty, Glińskiej oraz duetu Strzępka/Demirski. Jako reżyser debiutował Żydem Artura Pałygi. Często pracował w duecie z Pawłem Sablikiem – Mała Syrenka, Śluby Panieńskie (nagroda na festiwalu M-Teatr w Koszalinie, wyróżnienie w Klasyce Żywej). W ramach festiwalu Nowe Epifanie współrealizował spektakl Zwiastowania. W tym samym roku współrealizował również Spektakl Dyplomowy, czyli kilka piosenek o przemocy w teatrze oraz był dramaturgiem przy Pornografii w reż. Jana Hussakowskiego.

W 2022 roku ukazał się jego debiutancki tom poetycki – Ostatnie Zimy. Książka została wydana również w PJM.

 

W partnerstwie z Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu zapraszamy zarówno tych najmłodszych, jak i nieco starszych na serię czytań performatywnych najnowszej i najciekawszej dramaturgii dla dzieci i młodzieży. Zależy Nam, by zapoznawać widzów i sympatyków Teatru Groteska z twórczością uznanych dramatopisarek oraz dramatopisarzy z kraju i ze świata. Chcemy pokazywać, że teatr dla młodszych odbiorców nie kończy się na znanych wszystkim i po wielokroć powtarzanych utworach, których podstawą są bajki i baśnie.

Równocześnie czytaniami performatywnymi pragniemy wskazywać nowe trendy dramaturgiczne. Czytania przygotowywane będą przez znakomitych aktorów Teatru Groteska, a partnerować im będą młodzi twórcy, w tym adepci kierunków aktorskiego i reżyserskiego Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, Filii w Białymstoku oraz Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, Filii we Wrocławiu – czyli przyszli artyści teatru lalek.