PROGRAM 21. WIELKIEJ PARADY SMOKÓW 4-5 CZERWCA

Pofruną, zatańczą, poświecą, rozbawią, może nawet odrobinę postraszą – główni bohaterowie jedynego takiego święta w Polsce. Przed nami 21. edycja Wielkiej Parady Smoków organizowanej przez Teatr Groteska.

Tematem przewodnim tegorocznego wydarzenia są smoki miast, katedr, zamków i pałaców polskich. Po pandemicznej przerwie wracamy w pełnej, „trójgłowej” formie.

Głowa 1. Weekendowy Smoczy Piknik Rodzinny

Jak nakazuje tradycja, piknik rozłoży się obozem na bulwarze Poleskim przy Smoczej Jamie. Na odwiedzających czekają emocjonujące smocze gry i zabawy, m.in. wkładanie ręki do smoczej paszczy, przechadzanie się w smoczej skórze, tropienie smoków i toczenie smoczych jaj. Do tego wielki turniej łuczniczy, ćwiczenia ze skradania się oraz liczne konkursy i atrakcje w namiotach partnerów pikniku. Zapraszamy w sobotę 4.06 w godz. 10.00-20.00 i w niedzielę 5 czerwca w godz. 10.00-19.00.

Głowa 2. Wielkie Nocne Widowisko Plenerowe

W sobotę o godz. 22.00 w zakolu Wisły pod Wawelem rozpocznie się zapierające dech w piersiach Wielkie Widowisko Plenerowe, z wykorzystaniem efektów pirotechnicznych, zaskakującej oprawy świetlnej i laserowej, gigantycznych kurtyn wodnych i pięknej muzyki. Największą atrakcją będą ogromne latające smoki, animowane na barkach i statkach przez aktorów Teatru Groteska. Napełniane helem potężne figury smoków mają do 25 metrów długości i kilkanaście metrów wysokości. Teatr Groteska trzyma w smoczych stajniach 30 takich stworów, na czas niespełna godzinnego widowiska uwolni kilkanaście z nich.

Podobnie jak w 2021 roku, tegoroczne Widowisko będzie miało proekologiczną formułę. W odpowiedzi na wyzwania Europejskiego Zielonego Ładu do pokazu zostanie użyta najnowocześniejsza pirotechnika silence – znacznie cichsza, ale równie atrakcyjna wizualnie, co pirotechnika tradycyjna. Ciche fajerwerki wywołują dźwięk o niższym natężeniu w porównaniu z klasycznymi, nie powodują huku, a hałas, który emitują jest nieznaczny. Będzie to pirotechnika niska i średnia, nie oddziaływująca znacząco poza przestrzeń widowiska, i w pełni biodegradowalna.

Głowa 3. Wielka Parada Smoków

Tradycyjna Wielka Parada Smoków wyruszy w niedzielę 5 czerwca o godz. 12 z Plant u wylotu ul. Grodzkiej. Ponad 30 smoków animowanych przez setki dzieci przejdzie ul. Grodzką na Rynek Główny i na scenie powalczy o tytuł Najpiękniejszego. Inspiracją dla budowniczych tegorocznych smoków jest dawna polska architektura.

Gadzie walory artystyczne ocenią i docenią jurorzy: Joanna Mucha, Wiktor Herzig, Dariusz Nowak, Mariusz Süss i Adolf Weltschek.

22 – tyle smoków zostało zgłoszonych do konkursu na najpiękniejszego smoka parady. Smoki powstają w szkołach, przedszkolach i domach kultury w całej Polsce, według pomysłów placówek, przygotowywane wspólnie przed dzieci i opiekunów.

7 – tyle oryginalnych smoków poza konkursem szyje i buduje Teatr Groteska specjalnie na tegoroczną paradę. Barbakanin, Miedzianka, Okiennik, Floryański… wszystkie lekkie i zwiewne, a poniosą je grupy dzieci z Polski i Ukrainy

1 – to smok DOM, który powstaje specjalnie na Dzień Otwarty Magistratu. Prace wykończeniowe toczyć się będą z udziałem krakowian, od rana w niedzielę na pl. Wszystkich Świętych przed magistratem. O godz. 12.15 smok dołączy do Parady.

Przemarszowi smoków towarzyszyć będzie muzyka trzech krakowskich zespołów: Sorrir Por Favor! zagra energetyczną sambę, Capoeira UNICAR Kraków da pokaz tańca-walki, a Krakowska Orkiestra Staromiejska zagra muzykę marszową i rozrywkową na instrumentach dętych.

Wielka Parada Smoków to impreza organizowana od 2000 roku przez Teatr Groteska. Jej pomysłodawcą jest dyrektor Groteski, Adolf Weltschek. Wydarzenie na stałe wpisało się w kulturalną mapę Krakowa – przyciąga nie tylko mieszkańców miasta, ale również tysiące miłośników smoków z całej Polski, Europy i świata.

***

Dziękuje wszystkim Partnerom i Patronom Medialnym 21. Wielkiej Parady Smoków. W tym roku wspierają nas:

Patroni medialni - RMF FM, TVP3 Kraków, Czas Dzieci, Poland In Your Pocket, LoveKraków.pl, malopolskaonline.pl

Partnerzy - Artim, Wawel S.A., Bahlsen Polska, Park Rozrywki Energylandia, Znak Emotikon, szkoła językowa Helen Doron, Kraina Zabaw Dziecięcych Anikino, skoła językowa Leader School, firma Przewrotki oraz Fabryka Cukierków Ciuciu Cukier Artist.