Posłuchaj "Modlitwy za Ukrainę" - pieśni Teatru Groteska

Stworzyliśmy poruszającą „Modlitwę za Ukrainę”. W kilka dni i nocy, spontanicznie, dzięki pomocy przyjaciół Teatru. Po to, by obudzić z letargu sumienia i budować wspólnotę sprzeciwu wobec putinowskiego bestialstwa. Wsłuchajcie się w jej słowa, dzielcie się nią z innymi, przemycajcie za „żelazną kurtynę” jaką Putin otoczył Rosję. Niech ta pieśń doda Wam sił do działania. 

To szczególna modlitwa. Modlitwa o wolność dla Ukrainy, o koniec rosyjskiej agresji. Modlitwa o siłę przeciwko złu. Tą modlitwą przyłączamy się do apelu Wołodymyra Zełenskiego skierowanego do Rosjan: „Jeśli będziecie milczeć teraz, to później będzie przemawiać tylko wasza nędza. A odpowiadać jej będą represje. Nie milczcie!”.

Piosenka do muzyki "Don't cry for me, Argentina" Andrew Lloyda Webbera powstała w ciągu jednej nocy. – Pisałam ją z bólu, buntu, cierpienia, w imieniu kobiet, które tak jak ja boją się wojny. Żeby nie stać bezczynnie. Właściwie „Modlitwa…” napisała się sama – wspomina Małgorzata Zwolińska, autorka słów. Potem tekst trafił do Lwowa. Tłumaczyła go na ukraiński p. Olga Tkaczenko, przez cztery godziny, w schronie, podczas nalotu. – Spytałam, jak możemy się odwdzięczyć za pomoc. Odparła, że chce tylko by ta piosenka jak najszybciej wróciła na Ukrainę.

„Modlitwę…” śpiewają razem Ukrainka Sofiia Popova i Rosjanka Alona Sobczak, obie o ukraińsko-rosyjskich korzeniach. Chcemy, aby dotarła do wszystkich, ale szczególnie do tych Rosjan, których zmanipulowała propaganda Putina. Ci Rosjanie oszukują samych siebie. Nie przyjmują do wiadomości, że Rosja jest agresorem, że rozpętała wojnę, że bombarduje miasta, atakuje ludność cywilną, że to przez Rosję giną niewinni ludzie, giną dzieci. Na Ukrainie Rosjanie dokonują zbrodni wojennych, jak czyniły to hitlerowskie Niemcy. 

– Te kilka dni spędzonych na nagrywaniu "Modlitwy..." utwierdziły mnie w przekonaniu, że nieważne kim jesteś, Ukrainką, Rosjanką czy Tatarką, Żydówką czy Gruzinką, trzeba krzyczeć – mówi Alona Szostak. – Krzyczmy i sprzeciwiajmy się tej wojnie. Bo jesteśmy ludźmi. I nieważne jakiego pochodzenia.

„Modlitwa za Ukrainę” jest dostępna na kanale YT Teatru Groteska oraz na profilu Teatru na Facebooku. Publikujemy 3 osobne posty: po polsku, ukraińsku i angielsku, każdy z innym przesłaniem.

Alona Szostak

Urodziłam się w Związku Radzieckim. Mama Rosjanka, tata Ukrainiec. Mieszkaliśmy w Leningradzie, w Wołgogradzie, w Duszanbe (Tadżykistan), w Kazachstanie i wszędzie mieliśmy przyjaciół o różnym pochodzeniu. W domu mówiliśmy po rosyjsku, ale tata uczył mnie ukraińskiego, czytając wiersze i prozę Tarasa Szewczenki. Uczyli mnie zawsze, żeby szanować każdy naród i jego kulturę. Skończyłam szkołę teatralną w Moskwie. Pracowałam w teatrze w Moskwie i Wilnie. W marcu 1992 przyjechałam do Polski i tu znalazłam swój dom. Od 1992 do 2019 roku pracowałam w Teatrze Rozrywki w Chorzowie, od 2019 roku gram w Teatrze Polskim w Poznaniu.

Sofiia Popova

Jestem Ukrainką. Urodziłam się w Nikopolu, małym mieście na południowym wschodzie Ukrainy, nad Dnieprem. Mama i tata są Ukraińcami, chociaż dziadkowie taty mieli korzenie rosyjskie. Cała moja rodzina to ukraińscy patrioci. Cztery lata temu mój tata Evgen zginął na wojnie na Donbasie, walcząc za wolność Ukrainy i nas wszystkich. Od pięciu lat mieszkam, studiuję i pracuję w Polsce. Jestem absolwentką Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. Pracę artystyczną zaczęłam w teatrze V6 w Łodzi w 2018 r. jako tancerka i wokalistka. Od 2021 r. jestem tancerką w Teatrze Rozrywki w Chorzowie.

Wykonanie: Sofiia Popova i Alona Szostak

Słowa: Małgorzata Zwolińska (do muzyki „Don’t cry for me, Argentina” Andrew Lloyda Webbera)

Aranżacja: Jerzy Zając

Zdjęcia, montaż: Mateusz Mirocha

Światło: Mateusz Mirocha, Marek Strumiński

Kierownictwo projektu: Adolf Weltschek

Tłumaczenie: Olga Tkaczenko, Aleksander Andrzejewski, Łada Gorpienko, Tomasz Gędzik, Sofiia Popova (j. ukraiński)

Tłumaczenie: Agnieszka Lubomira Piotrowska, Alona Szostak (j. rosyjski)

Tłumaczenie: Wojciech Graniczewski (j. angielski)

Przyjaciele: Agnieszka Kuk, Lena Minkacz, Marta Nowaczyk-Łapińska, Małgorzata Richter, Bartłomiej Ropski, Łukasz Rutkowski, Jacek Stankiewicz. Grzegorz Strzeboński, Mateusz Talarczyk, Katarzyna Tkaczenko, Tomasz Uzarek, Ewa Wajda, Aleksander Zuchowicz