Budżet Obywatelski - zagłosuj i zmień swoje otoczenie

Nowe miejsca rekreacji i spędzania wolnego czasu, łąki kwietne czy wyposażenie ogrodów społecznych, a także wycieczki dla seniorów lub edukacyjne wyprawy rowerowe - to tylko niektóre pomysły, które mogą być realizowane w ramach budżetu obywatelskiego.

Każdy z nas może sprawić, że w najbliższej okolicy pojawi się plac zabaw dla dzieci, a sąsiedzi zobaczą ciekawy film pod chmurką lub zorganizują piknik dla osiedlowej społeczności.

BO jest formą partycypacji obywatelskiej, dzięki której mieszkańcy gmin mogą decydować o tym, na co wydać część publicznych pieniędzy.
W ten oto sposób współtworzą swoje miasto! W Krakowie taka forma społecznego zaangażowania z powodzeniem sprawdza się już od 2014 r.
W ciągu wszystkich edycji krakowianie wybrali 850 projektów do realizacji. Wśród nich zdecydowanie dominują te dotyczące zieleni i ochrony środowiska (40 proc. oddanych głosów), infrastruktury wraz z  infrastrukturą rowerową (22 proc.), sportu i infrastruktury sportowej (14 proc.). Budżet obywatelski to także forma otwarcia się władz na głos samych mieszkańców, którzy doskonale potrafią zdefiniować swoje potrzeby. To również społeczny dialog, którego celem jest dbanie o miasto i czynienie go przyjaznym miejscem do życia.  

W tym roku do dyspozycji krakowian jest 35 milionów złotych. Z tego 7 milionów złotych przeznaczonych zostanie na projekty ogólnomiejskie, natomiast aż 28 milionów złotych na wnioski dzielnicowe.

Do tej edycji budżetu obywatelskiego mieszkańcy złożyli rekordową ilość wniosków -  aż 1043 – z czego 216 to projekty ogólnomiejskie, a 827 – dzielnicowe.

Grafika Budżet Obywatelski

Kiedy i jak głosować?

Ogłoszenie ostatecznej listy projektów dopuszczonych do głosowania następuje w połowie września na www.budzet.krakow.pl.  Natomiast od 1 do 10 października każdy nawet najmłodszy mieszkaniec Krakowa będzie mógł oddać na nie swój głos. 

Głosować można na 6 różnych projektów, w tym 3 głosy na te o charakterze dzielnicowym (w dzielnicy swojego zamieszkania) i 3 głosy na zadania o charakterze ogólnomiejskim. Najwyżej oceniony przez głosującego projekt otrzymuje 3 punkty, a najniżej 1 punkt. Zagłosować można elektronicznie albo osobiście poprzez kartę do głosowania w wyznaczonych punktach (to m. in. biblioteki).

Aby zagłosować on-line trzeba wejść na stronę www.budzet.krakow.pl i zarejestrować się podając niektóre dane osobowe. Głosowanie za pośrednictwem platformy wiąże się z koniecznością potwierdzenia założenia konta poprzez SMS. Raz założone konto jest aktywne w kolejnych edycjach BO. Głosować mogą też dzieci i młodzież – to kolejna edycja budżetu obywatelskiego w ramach której nie obowiązuje limit wiekowy.

Jeśli zdecydujesz się na głosowanie w punkcie do głosowania, pamiętaj o zabraniu ze sobą dokumentu tożsamości (np. dowodu osobistego lub legitymacji szkolnej). Lista punktów, w których można oddać głos zostanie opublikowana na stronie www.budzet.krakow.pl

Projekty, które będą realizowane w ramach budżetu obywatelskiego poznamy pod koniec października. Od tego momentu nad realizacją zadań czuwają pracownicy urzędu miasta oraz miejskich jednostek, pozostając w kontakcie z autorami projektów. Warto przypomnieć, że dotychczas zrealizowano ponad 90 procent projektów BO (statystyka nie uwzględnia edycji VII – 2020). Nie ociągaj się więc i oddaj swój głos w budżecie obywatelskim. To łatwe i naprawdę warto - BO Twój głos się liczy!