Kup bilet

Baśń o Dobrym Kopciuszku i Złych Siostrach

Baśń o Dobrym Kopciuszku... - plakat mały.jpg

Grzegorz Kwieciński

Reżyseria: Grzegorz Kwieciński 
Scenografia: Przemysław Karwowski
Muzyka: Bogdan Szczepański
Choreografia: Marzena Biesiadecka

Inspicjent: Krzysztof Karaś

 

Występują:

Myszka - Dwórka, Księżniczka: Małgorzata Brożonowicz-Sienkiewicz
Myszka - Dwórka, Księżniczka, Wróżka: Ilona Buchner
Macocha: Barbara Cieślak
Kopciuszek: Iwona Olszewska-Watemborska
Siostra Kopciuszka: Maja Kubacka
Siostra Kopciuszka: Olga Przeklasa
Ojciec Kopciuszka: Włodzimierz Jasiński
Szczurek, Dworzanin: Krzysztof Grygier
Książę: Andrzej Kopczyk
Herod, Dworzanin: Adam Godlewski

 

premiera: 12 maja 2007
czas trwania: 1 godz. 30 min. 1 przerwa
spektakl dla dzieci od najmłodszych lat

Kopciuszek jest jedną z uroczych, klasycznych baśni. Opowiada o osieroconej przez matkę dziewczynce, którą macocha i dwie przyrodnie siostry nazywają pogardliwie Kopciuszkiem. Pewnego dnia król organizuje bal, podczas którego królewicz ma wybrać sobie żonę. Wtedy
u biednej dziewczynki pojawia się dobra wróżka i za sprawą czarów przemienia ją w piękną pannę, która wzbudza zachwyt wszystkich uczestników balu, włącznie z królewiczem. Czas jednak płynie bardzo szybko, zbliża się północ i Kopciuszek musi wracać, zanim czary utracą swą moc.
Wybiegając w pośpiechu gubi pantofelek. Królewicz postanawia odnaleźć wybrankę serca za pomocą znalezionego bucika. Wkrótce Kopciuszek zostaje żoną królewicza...

Głównym motywem baśni jest wiara w ingerencję sił pozaziemskich, które karzą złych,
a nagradzają dobrych. Rolę tę spełnia dobra wróżka , która w czarodziejski sposób odmienia zły los sieroty. W ten sposób zostają nagrodzone dobroć, wyrozumiałość i pracowitość.
 

Kopciuszek znany jest na świecie w blisko 700 wersjach. Najbardziej znana jest ta z XVII w. Charlesa Perraulta oraz z XIX w. braci Grimm. Znane są też opracowania muzyczne tematu autorstwa Prokofiewa i Rossiniego. Tymczasem twórcy spektaklu wykorzystali własna wersję sceniczną. Losy biednej sierotki, którą gnębiła macocha i dwie przyrodnie siostry, przedstawione zostały w barwnej opowieści, przeplatanej piosenką i tańcem. Kolorowe kostiumy, piękne lalki zmieniająca się dekoracja i efekty specjalne stanowią o atrakcyjności spektaklu.