Kup bilet

Dzienniki gwiazdowe

dzienniki_gwiazdowe_plakat.jpg

Stanisław Lem

Adaptacja, teksty piosenek: Małgorzata Zwolińska
Inscenizacja i scenografia: Małgorzata Zwolińska
Reżyseria: Adolf Weltschek
Muzyka: Piotr Klimek
Choreografia: Jacek Owczarek
Asystent choreografa: Karol Miękina
Projekcja: Mateusz Mirocha, Małgorzata Zwolińska
Inspicjent: Łukasz Rutkowski

Obsada:

Jagoda Jasnowska – Wspaniałka, Pan 1, Przedstawiciel, Siostra 1
Olga Przeklasa – Lepniak, Pan 2, Ciotka, Tubańczyk 2, Siostra 2
Zbigniew Kozłowski – Ijon Tichy
Adam Godlewski – T1, Lewy, Wspanialec, Niemiec Ast A. Roth, Asystent 1, Brat 4
Krzysztof Grygier – T4, Milczący, Ojciec, Obrońca, Polak Alojzy Kupa, Przeor
Włodzimierz Jasiński – Radca X
Jakub Popławski aphirius, Kalkulator, Tarrakanin, Memnar– T2, Ktoś, Wspanialec, pół Anglik Boels E. Bubb, Tubańczyk 3, Brat 1
Lech Walicki – T3, Prawy, Wspanialec, Wariat, Stryjek, Tubańczyk 1, Brat 3
Bartosz Watemborski – T1, Halabardier, Wariat, Asystent 2, Brat 2
oraz Łukasz Rutkowski

premiera: 20 maja 2017
czas trwania: 1 godz. 50 min. 1 przerwa

 

Twórczość Stanisława Lema, znanego na całym świecie polskiego pisarza science fiction, filozofa, futurologa jest i będzie ponadczasowa.

W „Dziennikach Gwiazdowych” Lem wnikliwie analizuje naturę ludzką, konsekwencje rozwoju techniki i nauki, a także cywilizacyjny – materialny i duchowy – dorobek ludzkości. Wnioski wynikające z jego bezkompromisowych rozważań nie są wesołe. Diagnozę łagodzi sposób w jaki Lem rozprawia się z niedoskonałościami kosmosu i człowieka. Wszechogarniająca wszystko ironia i dystans sprawiają, że śledząc przygody Ijona Tichego uśmiechamy się raczej niż popadamy w czarnowidztwo. Dzieje się tak bo bohater lemowskiej Odysei jawi się jako jeden z nas – tak jak każdy z nas bohater Lema marzy, aby uczynić otaczający go świat lepszym. Tak jak każdemu z nas tak i Tichemu wydaje się, że świat można naprawić w sposób niezwykle prosty. I tak jak każdy z nas bohater Lema jest bezradny zarówno przy próbach zbawienia materialnego, ziemskiego świata jak i w obliczu pytań ostatecznych.

Inscenizacja „Dzienników Gwiazdowych” Małgorzaty Zwolińskiej w sposób niezwykle jasny i zrozumiały wyjaśnia najbardziej nawet złożone sensy zawarte w podróżach Tichego. Zachowuje także to, co w tych opowiadaniach niezwykle ważne czyli humor i ciepły, serdeczny stosunek do zmagań bohatera z napotykanymi przeciwnościami. Dzieje się tak dzięki potraktowaniu przygód Tichego jako jego podróży w głąb siebie. Zamysł inscenizacyjny Zwolińskiej jest swoistego rodzaju „Kosmiczną Kartoteką”, w której postaci i zdarzenia „mieszkające” w głowie bohatera materializują się i stają się tym samym jego – i nas widzów – realnością. Zabieg ten pozwala zwiedzać Tichemu najodleglejsze galaktyki bez ruszania się z domu. Wcale to nie oznacza, że spektakl nie jest bogaty scenograficznie. Wręcz przeciwnie wielość rozwiązań inscenizacyjnych, często niezwykle zabawnych i zaskakujących, sprawia, że cała historia dzięki kontekstowi plastycznemu staje się bardziej zrozumiała i wyrazista.

Dzięki trafności adaptacji i wyboru wątków w spektaklu pojawiają się współcześnie aktualne i palące tematy. Jak choćby dylematy dotyczące sztucznej inteligencji i nie dających się do końca zracjonalizować niebezpieczeństw z tym związanych.

Zarówno Lem jak i autorzy przedstawienia Adolf Weltschek (reżyser) i Małgorzata Zwolińska (autorka adaptacji, a także scenografii) podchodzą do przedstawionych tematów z dystansem, posługując się groteską, ironią i sarkazmem. W niektórych momentach pojawia się w spektaklu także ton serio. Dzięki umiejętnemu balansowaniu pomiędzy tymi dwoma sposobami opowiadania spektakl zyskuje szczególną siłę wyrazu i przykuwania uwagi. Właśnie dlatego przedstawienie ogląda się z dużą przyjemnością i zaciekawieniem. Do tego wartkie, zabawne dialogi, liryczne piosenki, wyrafinowany dowcip i inteligentnie zastosowana plastyka. Ten oparty na wyjątkowej prozie spektakl, adresowany do dorosłych i młodzieży, pokaże widzom cząstkę ich samych.

Dokąd podąża Ijon Tichy, a wraz z nim ludzkość?

czas trwania: 1 h 50 min.,  1 przerwa
spektakl dla widzów powyżej 14 lat