Małgorzata Brożonowicz - Sienkiewicz

Małgorzata Brożonowicz – Sienkiewicz urodziła się w 1956 roku w Katowicach. Ukończyła filologię rosyjską na UJ oraz wydział aktorski w 1984.

Współpracowała z Teatrem STU („Pieśni nad pieśniami”, „Szalona lokomotywa”, „Gość – Gospodarz”), Teatrem KTO („Ogród rozkoszy”) i Teatrem Barakah („Klinika Dobrej Śmierci”, „Damska toaleta”, „Wkrótce nadejdzie ten czas”). Brała udział w wielu realizacjach Teatru Telewizji takich jak: „Gelsomino w Krainie Kłamczuchów”, „Momotaro – Brzoskwiniowy chłopiec” (cz.”Baśni japońskich) czy też „Sklep z zabawkami” oraz w „Spotkaniach z balladą” (ballada antyczna i diabelska).

Nagrodzona Stypendium Artystycznym dla Młodych twórców Miasta Krakowa (1988) oraz odznaczona Zasłużony dla Miasta Krakowa - Brązowy Krzyż Zasługi (2005) oraz Zasłużony kulturze Gloria Artis (2015). W 2005 roku stworzyła Studio Teatralne dla dzieci i młodzieży „Stare Miasto”. Studio początkowo prowadziło swą działalność przy Teatrze Groteska, obecnie mieści się w MDK-u „Dom Harcerza”. Studio i jego podopieczni wielokrotnie byli nagradzani na szczeblu miejskim czy wojewódzkim, z zakresu recytacji bądź inscenizacji literatury polskiej od Tuwima poprzez Kochanowskiego, Wyspiańskiego, a kończąc na Bursie.

W Teatrze Groteska od  1980, gdzie stworzyła takie role jak Alicja w „Alicji w krainie czarów”, Królewna w „Królewnie i echu”, Złej Królowej w „Królewnie Śnieżce, zagrała również w trzech różnych wersjach bajek: „Kopciuszka”, „Jasia i Małgosi”, „Czerwonego Kapturka” oraz „Śpiącej królewny”. Oprócz wielu przedstawień dla dzieci takich jak „Krawiec Pan Niteczka”, „Sceny z życia smoków”, „Lato w dolinie Muminków czyli Wielki Teatr” czy też „Amelka, Bóbr i Król na dachu” brała udział w przedstawieniach dla starszej widowni takich jak: „Noc po balu” (Wiera), „Koniec świata”, „Podanie o Piaście i Popielu” (Jarucha), „Baśnie japońskie”, „Słońce zachodzi”, „Księżniczka Turandot”, „Wygnańcy Ewy” (Judyta), „Eric Satie – Piękny ekscentryk”, „Król Jeleń” (Smeraldina) i „Antygona”.

Współrealizowała takie przedstawienia jak: „Sceny z życia smoków”, „Pinokio”, „Kopciuszek” oraz „Baśnie japońskie”.

Obecnie w repertuarze Teatru Groteska Małgorzatę Brożonowicz – Sienkiewicz można zobaczyć jako Myszkę - Dwórkę, Księżniczkę w " Baśni o Dobrym Kopciuszku i Złych Siostrach".