Karolina Lichocińska

Karolina Lichocińska urodziła się 27 września 1991 roku. W 2019 r. uzyskała tytuł magistra sztuki na Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. W tym samym roku zdała egzamin dla aktorów dramatu przed komisją Związku Artystów Scen Polskich.

Pierwsze kroki na scenie stawiała w Teatrze im. Aleksandra Sewruka w Elblągu w spektaklu „Opowieść wigilijna” w reż. Czesława Sieńko (premiera grudzień 2007). Jest jedną z założycieli warszawskiego Teatru Pijana Sypialnia – aktualnie największego teatru niezależnego w Polsce. Tworzyła lub współtworzyła scenariusze do spektakli „Wodewil warszawski”, „Łojdyrydy”, „Wyjowisko” oraz „Sztuczki”. Z TPS gościła na scenach m.in. Teatru Starego w Lublinie oraz Teatru im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem. Zdobywała nagrody indywidualne (m.in. nagrodę aktorską na XVI Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Niezależnych w Ostrowie Wielkopolskim) i liczne nagrody zespołowe (m.in. Buławę Hetmańską 41. Zamojskiego Lata Teatralnego czy I Nagrodę na Festiwalu Małych Form „Scena Letnia” w Łodzi). Była także gościem krajowych i międzynarodowych festiwali o charakterze przeglądowym m.in.: Międzynarodowego Festiwalu Teatru Ulicznych „Ulica” (Teatr KTO, Kraków), Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych „Walizka” w Łomży oraz Bulwar[t]u Sztuki (Teatr Łaźnia Nowa, Kraków). Spektakle, w których grała znalazły uznanie wśród krytyków, widniejąc w ogólnopolskim rankingu krytyków „Najlepszy, najlepsza, najlepsi…” miesięcznika „Teatr” (sezony: 2012/13 oraz 2014/15). Wielokrotnie zajmowała się również asystenturą reżyserską (m.in. przy spektaklach „Noce Sióstr Bronte” reż. Bożena Suchocka; Teatr Collegium Nobilium w Warszawie czy „Wszystko to, co zrobić należało” reż. Agnieszka Wąsikowska, Stowarzyszenie Monopol Warszawski).

Poza Teatrem Groteska przygotowała wiele ról w spektaklach reżyserowanych przez Stanisława Dembskiego m.in.: Wianczarki, Manii Łobuzki, Infantki Podwórzowej z Dzieckiem, Harfiarki, Odcedzonej, Katakumbowej w „Osmędeuszach” (2012), Fafułowej, Handzi Walczyk w „Wodewilu warszawskim” (2013), Komediantki Salomei w „Wyjowisku” (2014), Szeptuchy w spektaklu „Łojdyrydy” (2015), Radnej, Sprzątaczki i Ludu w „Prezydencie w kłopotach” (2018). W "Weselu" zagrała Rachelę, Telefon z Polski i  Kelnerkę (2016), w „Wujaszku Wanii” Sonię (2018, egzamin studenta Wydziału Reżyserii; Akademia Teatralna im. A. Zelwerowicza w Warszawie), a w „Księdze Rodzaju Polskiego” Marię Matkę Jezusa, wszystkie w reżyserii Sławomira Narlocha. Zagrała również w dellartowskiej komedii "Sztuczki" w reżyserii Sebastiana Słomińskiego.

Od 2012 r. zajmuje się prowadzeniem warsztatów teatralnych. Współpracowała z Młodzieżowym Domem Kultury „Dorożkarnia” (Warszawa), Bielańskim Ośrodkiem Kultury (Warszawa), Studiem Artystycznym WrzAWA (Warszawa) oraz Grajewskim Ośrodkiem Kultury (Grajewo). Była jednym z instruktorów warsztatów teatru dokumentalnego z cyklu „To miasto to moja opowieść” (edycje: Łódź, Łowicz, Pszczyna) kolektywu artystycznego „b-sides”. Dzięki współpracy z Augustowskim Stowarzyszeniem Kulturalno-Oświatowym dwukrotnie prowadziła warsztaty teatralne w ramach europejskiego programu Erasmus+ dla młodzieży z Polski i ze Słowacji. W latach 2015-2018 była członkinią zespołu tanecznego „Woda na młyn” (Warszawa).

Karolina Lichocińska jest w zespole Teatru Groteska od 2019 r. Można zobaczyć ją w następujących spektaklach:

  • „Dwanaście prac Heraklesa” – reż. E. Depta, role: Wyrocznia, Amazonka, Chór;
  • „Ania z Zielonego Wzgórza” – reż. A. Weltschek, role: Pani Spencer, Lalka;
  • „Calineczka – niezwykłe przygody” – reż. I. Maciejewski, role: Pani Mysz, Siostra Chrabąszcza;
  • „Cudowna lampa Aladyna” – reż. W. Nurkowski, role: księżniczka Badrulbudura, Ulicznik;
  • „Dzikie łabędzie” – reż. J. Bielunas, rola: Eliza;
  • „Doktor Dolittle” – reż. J. J Połoński, rola: Prosiątko Geb-Geb;
  • „Dzienniki gwiazdowe” – reż. A. Weltschek, role: Wspaniałka, Pan 1, Siostra, Przedstawiciel;
  • „Piękna i Bestia” – reż. J. J. Połoński, role: Wiedźma, Anna, Wilk;
  • „Przygody Tomka Sawyera” – reż. J. J. Połoński, role: Ciotka Polly, Amy Lawrens;
  • „Towarzystwo Pana Brzechwy” – reż. J. Polewka, role: Bufetowa, Ślimak, Ropucha.

 

Pasjonuje ją  polski folklor (w tańcu, śpiewie i literaturze). Uwielbia jazdę na łyżwach, kickboxing i siatkówkę. Przepada za azjatycką kuchnią, kolekcjonuje płyty winylowe. Jest admiratorką polskiej poezji dwudziestolecia międzywojennego oraz twórczości Mirona Białoszewskiego. Opiekuje się uroczym, małym kundelkiem – Zosią.