Repertuar dla Dorosłych
Repertuar dla Dzieci
Repertuar dla Nauczycieli

Strona główna

Trzy Świnki

na motywach baśni Braci Grimm
Reżyseria: Lech Walicki
Tekst: Adolf Weltschek
Scenografia: Małgorzata Zwolińska
Obsada:
Adam Żeberko, Jędza Nędza - Bartosz Watemborski
Wilk - Paweł Mróz
Mama Świnka, Elegancja Lux, Guffi - Monika Filipowicz
Kwiatuszek - Diana Jędrzejewska

Premiera: 2015-12-05
Opis
Recenzje
Bilety

Opowieść o trzech Świnkach, które nieświadome niebezpieczeństw wyruszają w drogę, by szukać swego miejsca w świecie. Tylko jedna ze świnek postanawia  –  zgodnie z radą Mamy  –  wybudować dla siebie domek. Wkrótce pojawia się zły Wilk, który podstępem postanawia Świnki zjeść. Bardzo szybko okazuje się, że opieszałe świnki będą musiały ponieść konsekwencje swojego lenistwa... Na szczęście jak to w bajkach bywa, wszystko dobrze się kończy, Świnki uczą się, że w gromadzie siła, a Wilk zamiast obiadem zostaje „poczęstowany” guzem na czole. Ten niezwykle barwny i żywiołowy spektakl zrealizowany został w konwencji maskowo-lalkowej. Przedstawienie opowiada o wchodzeniu w świat dorosłych i o tym, jak ważne bywają pierwsze życiowe wybory. Uczy, że wszystkie decyzje należy podejmować z rozwagą, bo każdy wybór niesie za sobą konsekwencje.

 

Czas trwania: 1:35, 1 przerwa

 

Co to znaczy być dorosłym? Jedni mówią, że dorosłym jest się wtedy gdy inni nas podziwiają i liczą się z naszym zdaniem; drudzy, że wtedy gdy inni się nas boją i wykonują nasze rozkazy; jeszcze inni, że dzieje się to wtedy gdy stajemy się samodzielni i niezależni.
Tymczasem dla mnie bycie dorosłym, to odnajdywanie dziecięcej radości we wszystkich – nawet trudnych, odpowiedzialnych i często przykrych życiowych wyzwaniach. Bycie dorosłym to chyba po prostu świadome bycie dzieckiem.
Bajka Trzy świnki, oprócz tego że jest solidną lekcją życia i przetrwania, pokazuje nam, że bardzo łatwo wpaść w pułapkę „dorosłości", która sprowadza się do tego, że zamiast stawania się dorosłym, przestajemy być dziećmi, a to bardzo niezdrowe.
A co lubią dzieci? Przygodę, zabawę, tajemnicę, wyzwania, a co najważniejsze nie znoszą się nudzić i lubią się śmiać.
Z tego i innych względów jest to spektakl, który – mam nadzieję – przypadnie do gustu widzom w każdym wieku. Zapraszam serdecznie. „Kto ostatni ten gapa!”

/Lech Walicki – reżyser spektaklu/

Trzy świnki w przedstawieniu Groteski to nie strachliwe sierotki, ale całkiem odważna dziatwa. Zanim pobiorą kilka życiowych lekcji muszą na własnej skórze przekonać się jakie niebezpieczeństwa czyhają na nie w dorosłym życiu poza bezpiecznymi murami rodzinnego domku (...)
Bardzo mocnym elementem spektakl jest scenografia Małgorzaty Zwolińskiej, której udało się oddać świat zachcianek małego dziecka i dylematy dorastania w kulturze zdominowanej przez dobra konsumpcyjne.
Postaci są ciekawie zindywidualizowane, posiadające wyraźną osobowość. Mamy tu trzy zupełnie inne typy charakterów i trzy zupełnie inne sposoby stawiania czoła przeciwnościom losu. Bardzo zwinnie w podwójnej roli Mamy Świnki i Elegancji Lux radzi sobie Monika Filipowicz. Kostiumy w stylu lat 50-tych raz dodają jej postaciom cukierkowej słodyczy a innym razem podkreślają pychę i powierzchowność. Widać tu wprawną rękę krawcowej, która pozwala na tak sprawne i niedostrzegalne dla dzieci metamorfozy.
Reżyser i autor tekstu nie zapomnieli również, że dobrze jest okazać trochę współczucia czarnym charakterom i skroili postać Wilka jako życiowego fajtłapy, który poluje na świnki nie powodu swego złego usposobienia i żądzy krwi, lecz ze zwykłego głodu (...)
Spektakl mimo dość oczywistej intrygi ma dobre tempo i skrzy się humorem. Dzieci chętnie śledzą perypetie świnek – wędrowniczek i sekundują im w walce z czarnymi bohaterami. Dzięki nowoczesnej pobudzającej wyobraźnię oprawie plastycznej spektakl jest równie przyjemny do oglądania dla dorosłych jak i dzieci. „Trzy świnki" Teatru Groteska są pięknym dowodem na to, że w życiu można i dużo naświnić i sporo nachrumkać, ale najważniejsze jest jednak, by umieć się wzajemnie kochać i wspierać.
 
Jakub Wydrzyński, "My się wilka nie boimy", Dziennik Teatralny Kraków, 9 grudnia 2015

Sala Teatralna:

·         25 zł - bilet indywidualny dla dzieci i dorosłych

·         22 zł - bilet grupowy (grupy zorganizowane powyżej 10 osób).

·         16 zł - bilet w pakiecie z inną instytucją

·         Bilet dla opiekuna grupy szkolnej bądź przedszkolnej - bezpłatny
 

Scena Teatralna - balkon:

·         17 zł - bilet normalny

·         15 zł - bilet grupowy

·         5 zł - program teatralny do przedstawień Sceny dla dzieci

 

KUP BILET ONLINE

 

Rezerwacja biletów: od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00
tel. 12 633 37 62, tel./fax 12 632 92 00
centrala: 12 633 48 22, 631 81 80 wew. 238, 252

rezerwacja@groteska.pl

Kasa biletowa od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-14.00 oraz 16.00-19.00 ,
w soboty, niedziele i święta na godzinę przed każdym spektaklem
tel. 12 623 79 59; 12 633 48 22 wew. 252
kasa@groteska.pl

Nr konta: Bank PEKAO S.A III O/Kraków 40 1240 2294 1111 0010 2727 8517