Repertuar dla Dorosłych
Repertuar dla Dzieci
Repertuar dla Nauczycieli

Strona główna

Towarzystwo Pana Brzechwy

według utworów Jana Brzechwy
Reżyseria, adaptacja, scenografia : Jan Polewka
Muzyka: Ewa Kornecka
Asystent reżysera: Maja Kubacka
Choreografia: Marzena Biesiadecka
Obsada:

Premiera: 2013-11-23
Opis
Bilety

Bohaterem przedstawienia jest dzielny i utalentowany chłopiec Tomek Drops. Wysłany przez starszych braci w świat, decyduje się spełnić swoje marzenia i zakłada wędrowny teatr. Po drodze spotka: Bociana, Myszkę, Wiewiórkę, Ślimaka i Stonogę  – zwierzątka, które wstępują do jego grupy aktorskiej. Reżyser Tomek i jego aktorzy odnoszą olbrzymie  sukcesy. Przedstawienie mądre, dowcipne, oparte na znakomitej literaturze Jana Brzechwy, pełne doskonałych wierszy i piosenek. Całość utrzymana w konwencji teatru maskowego skrzy dowcipem i  zachwyca zespołową grą aktorską. Prawdziwie dobry teatr w prawdziwym teatrze .

 

W Grotesce w dobrym towarzystwie

„Towarzystwo pana Brzechwy” to sceniczne przedstawienie opowieści Jana Brzechwy o Tomku Dropsie, który opuścił swych braci i założył własny, wędrowny teatr. Podczas wędrówki Tomka spotykamy innych bohaterów wierszy dziecięcych Brzechwy – na muzykalnej łące pojawiają się: Chrząszcz i Wół, Biedronka i Żuk, dwa Barany i Czapla z Żurawiem, a potem, w miasteczku, Strażacy przedstawiający operę strażacką „Pali się” wraz z pokazem „sztucznego ognia i prawdziwego gaszenia”.

W drugiej części, po występie Grupy Dropsa na rynku, mamy rozśpiewaną restaurację „pod Dynią” i zaspany hotel „pod Susłem”, skąd do Krakowa zabiorą wszystkich samochody Wojewody, aby tam rozweselili i pocieszyli jego chorą wnuczkę. Za to Dziadek-Wojewoda nie poskąpi im nagrody, a jego urzędnicy nie będą dla artystów tak skąpi, jak to zwykle bywa.

Przez cały czas na scenie spotykają się dwa teatry: z jednej strony teatr starszych braci Tomka „Dropspaka” oraz teatralno-operowe występy strażaków, kucharzy, kelnerów i szoferów, a z drugiej – teatr wędrowników pod wodzą Tomka Dropsa z udziałem Bociana, Myszy, Ślimaka i Wiewiórki; teatrzyk podobny do teatrów ulicznych, jakie często oglądamy na rynku krakowskim.

Chłopiec, który zakłada własny teatr może być dzisiaj bohaterem całkiem współczesnym, pomimo że opowieść o reżyserze Tomku Dropsie powstała ponad pół wieku temu. To przecież na scenie Groteski oglądaliśmy wiele razy spektakle przygotowane przez młodzież szkolną i licealną, a teatralne „reminiscencje” pokazywały często przedstawienia bardzo młodych artystów. A niegdyś, kiedy właśnie zaczytywano się w pierwszym – i jak dotąd jedynym –wydaniu „Dropsa”, kilkunastoletni Romek Polański występował na scenach Teatru Młodego Widza i Groteski…

  

Adaptacja utworów Jana Brzechwy jest możliwie jak najwierniejsza autorowi – tak w słowie, jak w przesłaniu i poczuciu humoru. Na ile nasz spektakl potwierdzi to założenie – widzowie ocenią sami. A będą to, miejmy nadzieję, widzowie trzech pokoleń czytelników wierszy autora „Bergamutów”: ci, którzy pamiętają je z dzieciństwa, ci, którzy dziś czytają je swym dzieciom i wnukom oraz sami najmłodsi widzowie. Jest to zatem widowisko dla widzów od lat 5-ciu do 95-ciu, ale ciut młodsi, albo i starsi widzowie nie będą na nim drzemać – na co nie pozwoli im muzyka i piosenki oraz szybko zmieniająca się akcja.

„Towarzystwo pana Brzechwy” to zarówno grono postaci odmalowanych przez poetę, jak i możliwość spędzenia niezwykłych chwil w towarzystwie poezji i humoru znanego wszystkim, niezapomnianego autora.

Jan Polewka – reżyser spektaklu

Spektakl dla dzieci od najmłodszych lat.

Czas trwania spektaklu: 1 godz. 20 min., jedna przerwa.

Sala Teatralna:

·         25 zł - bilet indywidualny dla dzieci i dorosłych

·         22 zł - bilet grupowy (grupy zorganizowane powyżej 10 osób).

·         16 zł - bilet w pakiecie z inną instytucją

·         Bilet dla opiekuna grupy szkolnej bądź przedszkolnej - bezpłatny

KUP BILET ONLINE

 

Rezerwacja biletów: od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00
tel. 12 633 37 62, tel./fax 12 632 92 00
centrala: 12 633 48 22, 631 81 80 wew. 238, 252

rezerwacja@groteska.pl

Kasa biletowa od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-14.00 oraz 16.00-19.00 ,
w soboty, niedziele i święta na godzinę przed każdym spektaklem
tel. 12 623 79 59; 12 633 48 22 wew. 252
kasa@groteska.pl

Nr konta: Bank PEKAO S.A III O/Kraków 40 1240 2294 1111 0010 2727 8517