Repertuar dla Dorosłych
Repertuar dla Dzieci
Repertuar dla Nauczycieli

Strona główna

Porwanie Baltazara Gąbki czyli Smok & Roll

Stanisław Pagaczewski
Reżyseria i adaptacja: Lech Walicki
Scenografia: Małgorzata Zwolińska
Ruch sceniczny: Katarzyna Skawińska
Projekcje: Małgorzata Zwolińska (scenariusz i opracowanie graficzne)
Projekcje: Emilia Lany (animacja)
Muzyka i opracowanie muzyczne: Paweł Kostuj, Janusz Świętoń, Lech Walicki
Teksty piosenek: Paweł Szumiec
Konsultacja muzyczna: Jacek Stankiewicz
Asystent reżysera: Małgorzata Hachlowska
Inspicjent: Jan Babula
Obsada:
Pani Dyryga, Majestatyczna Mokra Pieczęć, Krakuska - Małgorzata Hachlowska
Pani Nasłucha, Reporterka, Krakuska - Oliwia Jakubik
Pani Obserwa, Największy Deszczowiec, Krakuska - Iwona Olszewska
Książę Krak, Salamandrus - Włodzimierz Jasiński
Bartolini Bartłomiej - Paweł Kostuj
Smok Mlekopij, Pan Mżawka - Paweł Mróz
Baltazar Gąbka - Franciszek Muła
Doktor Kojot - Janusz Świętoń
Smok Wawelski - Lech Walicki
Don Pedro - Adam Godlewski,
Pani Skanda ("Zenobia"), Krakuska - Katarzyna Kopczyk

Premiera: 2010-10-09
Opis
Recenzje
Bilety

Spektakl sensacyjno-muzyczny. Opowieść o przyjaźni, poświęceniu, lojalności i odwadze, które zmierzą się ze zdradą, zakłamaniem i żądzą władzy. W tym nowym, oryginalnym spojrzeniu na dzieło Stanisława Pagaczewskiego uczłowieczony Smok Wawelski staje się bohaterem na miarę naszych czasów, a jego pojazd-amfibia… – właśnie, niech to pozostanie zagadką. Awanturnicza historia detektywistyczna pełna jest grozy i humoru. Tajemnicze zniknięcie wielkiego naukowca i bliżej niezidentyfikowane porwanie poprowadzą widzów ku wielkiej wyprawie w nieznane.

Widowisko barwne, dynamiczne i bogate w sceniczne formy wyrazu. Ciekawa plastyka kostiumów, masek i animacji filmowych oraz wykonywana na żywo muzyka nadaje całości fantastyczny wymiar. Ścieżkę muzyczną stanowią utwory zespołu: Globalne Ocieplenie oraz covery i przeróbki przebojów gwiazd takich jak: The Jackson 5, The Doors, Rolling Stones, Pink Floyd, The Beatles czy wreszcie Elvis Presley.

Przedstawienie stanowić będzie wyśmienitą rozrywką dla młodych widzów, którzy dadzą się porwać niezwykłemu rytmowi widowiska. Poruszone w spektaklu, wciąż aktualne, zagadnienia dostarczą wielu powodów do refleksji widzom dorosłym.

Spektakl adresowany do widzów od 9 roku życia po…. nieśmiertelność.Nasz spektakl odbiega od powszechnego wyobrażenia na temat przygód Smoka Wawelskiego i jego smoczej ekipy – wyobrażenia, wykreowanego przez skądinąd kultową kreskówkę. Staraliśmy się natomiast wydobyć uniwersalne sensy powieści Stanisława Pagaczewskiego. Tym właśnie spowodowany jest wybór wątków, na które stawiamy nacisk, a co za tym idzie – określona stylistyka plastyczna i muzyczna. Osią przedstawienia staje się wątek tytułowego Profesora oraz jego towarzysza w niedoli Salamandrusa. Sam Smok i jego ekipa – Bartolini i Doktor Kojot sprawują rolę służebną, pewnego rodzaju „akompaniament”.

Sztuka adresowana jest do widzów w niemal każdym wieku, ponieważ wierzę, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Kierując się doświadczeniami z własnego dzieciństwa oraz wychodząc z założenia, że najgorszym środkiem dialogu z widzem dziecięcym jest infantylizm, starałem się stworzyć spektakl, którego „podskórne” treści być może nie od razu zostaną zrozumiane, ale zapamiętane – w swoim czasie przyniosą refleksje.

Dla mnie osobiście „Porwanie Baltazara Gąbki” to bajka o wolności, fascynacji i ideałach, tęsknotą za czasami, w których odwaga i sprzeciw były wartościami z tak zwanej „górnej półki”. Postaci występujące w spektaklu są bohaterami na miarę współczesnych możliwości; nawet sam Smok Wawelski – poza nieśmiertelnością –  nie posiada żadnych nadprzyrodzonych zdolności: nie lata, nie zieje ogniem, nie wije pajęczyn... Ich jedynymi atrybutami są spryt, honor, odwaga i niekłamany optymizm. Takich herosów nam dzisiaj potrzeba.

/Lech Walicki - reżyser spektaklu/

Premiera: 9 października 2010 r.

 

Spektakl dla dzieci od 7 roku życia.

Czas trwania: 1:40, 1 przerwa

„Spytałam czterolatka, czy nie przeszkadza mu, że smok nie jest zielony, nie kłapie paszczą i nie zieje ogniem. - Nie, bo on jest nowoczesny - odpowiedział mi ze spokojem.  (…) Gra na perkusji, ma kwiecistą koszulę, wąskie dżinsy, buty a la glany i udziela wywiadów w lokalnym radiu. Mojemu czterolatkowi taki smok podoba się bardziej niż klasyczny - zielony z dużym brzuchem i długim ogonem. Ten nowoczesny najwyraźniej mu imponuje. (…) - Za krótkie było - powiedział, gdy go zapytałam, co mu się w przedstawieniu zdecydowanie nie podobało. I to jest dla tego spektaklu całkiem niezła recenzja.

                                                                                                                                                                                                                Olga Szpunar
                                                                                                                                                                                                        Porwanie Baltazara Gąbki
                                                                                                                                                                                                      Gazeta Wyborcza – Kraków


W przedstawieniu Walickiego tyleż o bajkową fabułę chodzi, co o fabułę pamięci, o mechanikę pamiętania. Owszem, Największy Deszczowiec (Iwona Olszewska) porywa profesora Baltazara Gąbkę (kto lżej, niż Franciszek Muła, udźwignąłby tę wymagającą rolę znawcy kumkającego plemienia? Nikt!). Tak jest, wielka jaszczurka z jamy pod zamkiem montuje ekipę ratowniczą i rusza, by odbić profesora żabologii (…).Słowem, sprawy w Grotesce mają się tak, jak bajka przykazała. Lecz jest coś więcej. Są smakowite fatałaszki Mnemosyne. Opowieść Pagaczewskiego Walicki wtula w echa dawno wystygłej epoki, gdyśmy na dobranoc czarno-białe "Porwanie Baltazara Gąbki" chłonęli z nieudolnych ekranów a brat nasz, bądź siostra, pociąć by się dał, dała, za pocztówkę muzyczną z wolnego świata. U Walickiego ratownicza ekipa gra i śpiewa niegdysiejsze hity rockowe. The Doors, Armstrong, Rolling Stones, Elvis Presley, Bitelsi i żółta ich łódź podwodna. Przez ekrany, co stoją po lewej i prawej stronie sceny, suną naiwne niczym stare polskie dobranocki portrety stworów zwierzęcych i roślinnych. Węże, krowy, żaby, coś niby wierzby płaczące o pniach spiralnych.(…) Tak, seans Walickiego to wzięcie w nawias tego, co i jak przywołujemy stamtąd. Tańcząca, rozśpiewana, w świetne kostiumy Małgorzaty Zwolińskiej odziana sceniczna nostalgia (…).

                                                                                                                                                                                                               Paweł Głowacki
                                                                                                                                                                                                               Plaster cytryny
                                                                                                                                                                                                               Dziennik Polski


Siłą spektaklu Walickiego są animacje autorstwa Małgorzaty Zwolińskiej i Emilii Lany, wzorowane na "Żółtej łodzi podwodnej" Beatlesów i inteligentnie kontrapunktujące przebieg fabuły. Świetnie sprawdziły się również piosenki. Popularny temat muzyczny autorstwa Tadeusza Kocyby z animowanego serialu o Baltazarze Gąbce pojawia się tylko raz, natomiast hity Doorsów, Pink Floydów, The Rolling Stones, Elvisa Presleya czy Luisa Armstronga, przypomniane w nowych wersjach, z dowcipnymi tekstami, stają się główną atrakcją przedstawienia. (…) Kiedy oglądając spektakl, przyglądałem się zachwyconym, szczęśliwym twarzom chłopców i dziewczynek, patrzyłem na ich rączki mimowolnie układające się do braw, pomyślałem, że krytyk naprawdę nie ma tutaj niczego do dodania. Radość tych dzieciaków to najwspanialszy prezent dla twórców. Teatr zwyciężył.

                                                                                                                                                                                                  Łukasz Maciejewski
                                                                                                                                                                           Rockandrollowy Smok porwał dziecięcą widownię
                                                                                                                                                                                               Polska Gazeta Krakowska


- Najgorszym środkiem dialogu z widzem dziecięcym jest infantylizm - uważa Lech Walicki, reżyser spektaklu (…). Dlatego jego przedstawienie (…) traktuje młodego widza bardzo poważnie. (…) jak wyraża nadzieję Walicki w przedmowie do spektaklu, treści, które nie od razu być może zostaną zrozumiane w swoim czasie przyniosą refleksje. Jakie? Że najważniejsze w życiu są wolność, odwaga, honor i przyjaźń. Ta dojrzałość w traktowaniu młodego widza ma niewątpliwą zaletę. Na przedstawieniu nie nudzą się dorośli.
                                                                                                                                                                                                                   Olga Szpunar
                                                                                                                                                                                                          Porwanie Baltazara Gąbki
                                                                                                                                                                                                         Gazeta Wyborcza – Kraków

Sala Teatralna:

·         28 zł - bilet indywidualny dla dzieci i dorosłych

·         22 zł - bilet grupowy (grupy zorganizowane powyżej 10 osób).

·         18 zł - bilet w pakiecie z inną instytucją

·         Bilet dla opiekuna grupy szkolnej bądź przedszkolnej - bezpłatny
 

Scena Teatralna - balkon:

·         22 zł - bilet normalny

·         15 zł - bilet grupowy

·         5 zł - program teatralny do przedstawień Sceny dla dzieci


 

KUP BILET ONLINE

 

Rezerwacja biletów: od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00
tel. 12 633 37 62, tel./fax 12 632 92 00
centrala: 12 633 48 22, 631 81 80 wew. 238, 252

rezerwacja@groteska.pl

Kasa biletowa od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-14.00 oraz 16.00-19.00 ,
w soboty, niedziele i święta na godzinę przed każdym spektaklem
tel. 12 623 79 59; 12 633 48 22 wew. 252
kasa@groteska.pl

Nr konta: Bank PEKAO S.A III O/Kraków 40 1240 2294 1111 0010 2727 8517