Repertuar dla Dorosłych
Repertuar dla Dzieci
Repertuar dla Nauczycieli

Strona główna

O Kasi, co gąski zgubiła

Maria Kownacka
Reżyseria: Grzegorz Kwieciński
Scenografia: Przemysław Karwowski
Muzyka: Jacek Stankiewicz
Choreografia: Marzena Biesiadecka
Konsultacja kostiumologiczna: Małgorzata Zwolińska
Asystent reżysera: Krzysztof Grygier
Inspicjent: Marek Stawowczyk
Obsada:
Kowalowa, Matuska, Skrzat, Gąska, Owieczka - Barbara Cieślak
Skrzat, Kózka, Jeż, Zajączek, Piesek, Gąska, Owieczka - Maja Kubacka
Jasio, Kowal, Gąska, Owieczka - Paweł Mróz
Czarownica - Adam Godlewski,

Premiera: 2010-06-12
Opis
Recenzje
Bilety

Opowieść o gęsiareczce Kasi, której gąski porwał Wilk głodomór, a ukryła podstępna Czarownica osadzona została w klimacie pełnej ciepła, autentycznej góralszczyzny. Zrozpaczona zniknięciem gąsek dziewczynka wyrusza w drogę by je odnaleźć. W poszukiwaniach pomagają jej napotkani ludzie, zwierzęta i skrzaty – to dzięki ich życzliwości historia kończy się szczęśliwie. Wędrując z Kasią widzowie spotykają szereg przyjaznych postaci: gospodynię Matuskę, Kowala Ambrożego i jego żonę Kowalową Ambrożynę, odważnego Jasia Juhasa, leśne Skrzaty. Wystąpią też zwierzęta: Gąski, Kózka, Prosię, Owieczki, Piesek.

Reżyser przedstawienia Grzegorz Kwieciński, znany z innych cieszących się powodzeniem realizacji w Teatrze Groteska (m.in. nagradzany „Tygrys Pietrek”), postanowił zaprosić widzów do udziału w teatralnej, górskiej wyprawie. Razem z bohaterami tej historii podziwiać będziemy piękno górskiej przyrody oraz przyglądać się nastrojowym wschodom i zachodom słońca. Spotkamy też Jeża, Zająca i innych mieszkańców lasu.

Charakterystyczne lalki i pomysłowa scenografia, muzyka inspirowana góralskim folklorem, rytmiczne piosenki oraz doskonały ruch sceniczny stanowią o atrakcyjności przedstawienia. Aktorzy Groteski zbudowali szereg przyjaznych, interesujących postaci, które otworzą drogę do spotkania z bajkowym światem Marii Kownackiej. Historia o przyjaźni i wytrwałości na pewno spodoba się najmłodszym. Znakomity spektakl Teatru Groteska potwierdza ponadczasowość utworu, będącego klasyką literatury dziecięcej. 

Premiera: 12 czerwca 2010 r.

 

Spektakl dla dzieci od najmłodszych lat.

Czas trwania: 1:30, 1 przerwa

„W ostatniej premierze sezonu wszystko w Grotesce było jak Pan Bóg przykazał. Czarownica - hakowaty nochal. Gąski - długie dyndające szyje. Kasia - warkoczyki plus rumieńczyki.(…) Kowal, Kowalowa, Skrzaty, Owce, Pies, Koza i reszta, jeszcze scenografia - wielka, z Tatr znana, tablica ze schematem szlaków górskich, która się rozkłada jak te sprytne książki dziecięce, ukazujące między kolejnymi stronicami trójwymiarowe miejsce akcji - wszystko zrobione wedle wzoru naszych starych, dobrych przyzwyczajeń.(…) jak to się dzieje, że wiekowe numery sceniczne, na wylot znane, nie odtrącają? (…) Na smakowitym, lekkim, mocno na kanwie prostych, celnych nut Jacka Stankiewicza rozśpiewanym seansie Kwiecińskiego, męczysz siebie tą zagwozdką, główkujesz, po czym w czoło się pukasz i szepczesz strzelisty, genialny banał: bo taka jest tajemnica teatru! (…) Krogulczy nosie Czarownicy oraz inne, smakowite starocie, powtarzalne, jak pory roku bądź oddech - nic wam nie dorówna. Tak. I znów tylko diabli wiedzą, dlaczego tak.”

Tajemnica starego nosa
Paweł Głowacki
Dziennik Polski


„Opowieść rozgrywa się w górskiej scenerii pomysłowo odtworzonej przez Przemysława Karwowskiego. Oprócz idyllicznych plansz z górskimi pejzażami, wschodami i zachodami słońca, na scenie pojawiają się drogowskazy, ciupagi, kapce i filcowe kapelusze. Stroje aktorów zostały starannie wystylizowane na lata przedwojenne przez Małgorzatę Zwolińską. Lalki prezentują się sympatycznie i folklorystycznie, a niektóre zwierzęta od razu wywołują uśmiech. Nawet Wilk nie jest szczególnie niegodziwy, może tylko trochę zły, bo ciągle głodny. Świetne dopełnienie spektaklu stanowią piosenki i choreografia. Juhas Jasiek (Michał Snarski) wykonuje nawet zbójnicki taniec. Wyrazisty Wilk (Krzysztof Grygier) jest utalentowanym solistą, podobnie jak rezolutna i niesentymentalna Kasia (Diana Jędrzejewska). Chwilami przedstawienie przypomina bajkowy minimusical. Poza tym widać, że aktorzy są radośnie zaangażowani, odgrywając swoje role, co udziela się publiczności. (…) spektakl Grzegorza Kwiecińskiego jest na tyle interesujący, że czas spędzony w teatrze mija błyskawicznie i wszyscy bardzo dobrze się bawią. Bajka oddaje klimat Podhala”

W Grotesce grają świetny mini musical
Katarzyna Fortuna
Polska Gazeta Krakowska

REALIZACJA SPEKTAKLU UZALEŻNIONA JEST OD PRZENIESIENIA STAŁEGO REPERTUARU DO SIEDZIBY TEATRU GROTSKA NA UL.SKARBOWĄ 2.
PROSIMY O BIEŻĄCE ŚLEDZENIE REPERTUARU.