Repertuar dla Dorosłych
Repertuar dla Dzieci
Repertuar dla Nauczycieli

Strona główna

Adonis ma gościa

Fred Apke
Reżyser: Grzegorz Matysik
Scenografia i kostiumy: Małgorzata Zwolińska
Muzyka: Piotr Klimek
Tłumaczenie : Marta Klubowicz
Teksty piosenek: Grzegorz Matysik
Obsada:

Premiera: 2014-04-12
Opis
Recenzje
Bilety

Adonis, tytułowy bohater, jest pstrokatą papugą, zarozumiałą, zapatrzoną w „czubek własnego nosa”, rozkapryszoną, gotową całymi dniami zachwycać się sobą dla zdobycia pochlebstw i najsmaczniejszych kąsków. Niespodziewany gość, który pojawia się w jego domu, uświadamia Adonisowi całą marność jego dotychczasowego życia. Zabawna historia opowiadająca o tym, co jest naprawdę ważne i o szczęściu, które leży na wyciągnięcie ręki. Aby je osiągnąć nie potrzeba wcale wspaniałych strojów, bogactwa i bezmyślnego przepychu, wystarczy tylko uważnie popatrzeć na nasze życie.

 

Czas trwania: 1:35, 1 przerwa

Spektakl dla dzieci od 7 lat.

"Adonis ma wielibicieli"
Dwutygodnik "KRAKÓW.PL

Redakcja Krakowa.pl

 

Krakowska inscenizacja sztuki Apke sprawi frajdę maluchom, ale nie zanudzi dorosłych. Bo też na scenie króluje niegłupia egzystencjalna refleksja.

(...)
Adonis jest w wydaniu wspomnianego Czarnoty odpowiednio zmanierowany i narcystyczny. Przypomina XIX-wiecznego dandysa, dla którego życie to kreacja dla poklasku, a ludzie - podrzędna publiczność. Grająca wronę Węgielka - Iwona Olszewska, z kolei przemyca sporo outsiderskiej kontestacji, ale też kobiecego ciepła i empatii. 

Treścią spektaklu jest w dalszym ciągu burzenie symbolicznego pałacu Adonisa. Obnażanie jego ograniczonego horyzontu, egotyzmu, manii wielkości. Wrona uczy tytułowego bohatera, jak marzyć, jak się z kimś dzielić, wreszcie - jak uciec z klatki. Bo przecież najważniejsze poderwać skrzydła i żyć na własny rachunek. Bez "służących" serwujących posiłki, za to z kompanem, na którego zawsze można liczyć.
 
Spektakl Groteski posiada bezpretensjonalny charakter. Dzieci uczestniczące w antepremierze, zaśmiewały się z dąsów Adonisa, a także klaskały do rytmu przebojowych piosenek, m.in. coveru "Show Must Go On" Queen.
(...)
Przy tego typu produkcjach, powraca pytanie o odbiorcę dorosłego. Na ile tylko towarzyszy temu dziecięcemu, a na ile sam identyfikuje się z przekazem sztuki? U Apke ów poziom identyfikacji bez wątpienia pozostaje na wysokim poziomie. Kto patrząc na pretensjonalnego Adonisa, nie pomyślał: skądś to znam? Przypominając sobie np. chwile upojenia zawodowym sukcesem, który tak naprawdę wynikał nie tyle z osobistej wolności, co czystego serwilizmu. Każdy ma swoją klatkę, w której czuje się królem. Bez względu na kolor upierzenia.
 
/ Łukasz Badula, Kulturaonline.pl
 
 

Wrona tłumaczy Adonisowi obce mu dotąd pojęcia takie, jak wolność, przyjaźń oraz rodzina. Ptaki są coraz bardziej sobie bliskie, a kulminacją ich nieplanowanego związku jest nauka latania i planowanie ucieczki... W przedstawieniu udział bierze tylko dwóch aktorów, na scenie jest ten sam wystrój i ku rozczarowaniu mojego dziecka nic, na scenie w zasadzie nic się nie zmienia. Nie ma kukiełek, najbardziej mi znanego elementu tego teatru. A mimo to przedstawienie jest fantastyczne. Dekoracja jest to praktycznie gra świateł, jest trochę sztucznej mgły, a kostiumy aktorów są rewelacyjne.

To, co najbardziej zapada w pamięć poza poruszanymi tematami, to niewątpliwie muzyka. Obydwa ptaki śpiewają z werwą, sercem, z ogromnym zaangażowaniem. W muzyce znaleźć można nawiązania do starych piosenki Kayi czy zespołu Queen oraz wielu innych. Jest dużo śmiechu, trochę wzruszenia, a na koniec są rzęsiste brawa...

/ CzasDzieci.pl

Sala Teatralna:

·         28 zł - bilet indywidualny dla dzieci i dorosłych

·         22 zł - bilet grupowy (grupy zorganizowane powyżej 10 osób).

·         18 zł - bilet w pakiecie z inną instytucją

·         Bilet dla opiekuna grupy szkolnej bądź przedszkolnej - bezpłatny


Scena Teatralna - balkon:

·         22 zł - bilet normalny

·         15 zł - bilet grupowy

·         5 zł - program teatralny do przedstawień Sceny dla dzieci

 

KUP BILET ONLINE

 

Rezerwacja biletów: od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00
tel. 12 633 37 62, tel./fax 12 632 92 00
centrala: 12 633 48 22, 631 81 80 wew. 238, 252

rezerwacja@groteska.pl

Kasa biletowa od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-14.00 oraz 16.00-19.00 ,
w soboty, niedziele i święta na godzinę przed każdym spektaklem
tel. 12 623 79 59; 12 633 48 22 wew. 252
kasa@groteska.pl

Nr konta: Bank PEKAO S.A III O/Kraków 40 1240 2294 1111 0010 2727 8517