Repertuar dla Dorosłych
Repertuar dla Dzieci
Repertuar dla Nauczycieli

Strona główna

XI Wielka PGNiG Parada Smoków - 4-5.06.11

Opis
Program
Galeria
Współpraca
Opis

Żywioły. Elementer og Mythos.
XI Wielka PGNiG Parada Smoków
4-5 czerwca 2011

Od grudnia 2009 roku Teatr Lalki, Maski i Aktora Groteska był liderem projektu „Żywioły. Elementer og Mythos. Wielka Parada Smoków”, który realizował wraz z innymi partnerami z Polski i Norwegii. Fundusz Wymiany kulturalnej przyznał nam 1, 1 mln zł na realizację tego, trwającego ponad 2 lata, interdyscyplinarnego projektu.

Po raz kolejny koncepcje artystyczne Groteski znalazły uznanie instytucji przyznających dotacje wydarzeniom kulturalnym. Dotychczas Teatr Groteska z ogromnym sukcesem realizował projekty europejskie w ramach programu Kultura 2000, czy Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

Motywem przewodnim projektu były żywioły: powietrze, ogień, woda, ziemia, które od zawsze stanowią środowisko naturalne człowieka. Dziś, bardziej niż w żywiołach natury, zanurzeni jesteśmy w żywiole kultury. Jest on wspólnym dziełem ludzkości, wyróżniającym ją spośród innych gatunków. Twórcy projektu poszukiwali wspólnie źródeł właśnie tego żywiołu, poznając intrygujący proces, w którym żywioły natury, oswajane przez człowieka, stawały się budulcem ludzkiego świata – świata kultury.

Sięgnęliśmy do norweskich i polskich narodowych legend i mitów; sprawdzaliśmy, czy fundamenty naszych kultur są wspólne, jakie elementy je łączą, a jakie dzielą. Poznanie początków prowadzi do międzykulturowej wymiany i zrozumienia. W procesie poznawczym wykorzystaliśmy wielość form i możliwości, jakie dają sztuki performatywne: teatr – od wielkich widowisk plenerowych, poprzez widowiska uliczne, koncerty, spektakle w salach teatralnych – po warsztaty i spotkania skierowane do twórców teatru: scenografów, aktorów, muzyków, plastyków, reżyserów. W naszym projekcie wykorzystaliśmy także symbol smoka – wspólnego elementu obydwu kultur. Smoki, występujące w polskich i nordyckich legendach, są także uosobieniem żywiołów.

W roku 2011 wyjątkowo smokom i ich wielbicielom dopisała pogoda. Barwnemu pochodowi smoczych potworów towarzyszyły tłumy krakowian i przybyłych specjalnie na tę okazję turystów  ciekawych, jak rozegrają się smocze zmagania o tytuł tego najpiękniejszego.

Dobre nastroje, nastrój zabawy, piekna pogoda, przebierańcy, żongleży, bębniarze i muzycy, tysiące animatorów smoków dużych i małych, ziejących mydlanymi bańkami, ze świecącymi oczami i różowym dymem – to wszystko na Wielkiej Paradzie Smoków, Rycerzy i Dam Dworu, która w wyśmienitej atmosferze przeszła ulicą Grodzką aż na Rynek Główny.

W konkursie wzięło udział ponad 40 niezwykle oryginalnych, barwnych smoków inspirowanych kulturą i mitologią norweską. Ich wykonawcy i animatorzy prześcigali się w pomysłach na wykorzystanie różnorakich elementów nordyckich. Jury konkursu nie miało łatwego zadania.
W trakcie Parady Dziennej Jury w składzie:

 1. Dariusz Biłan – dyrektor Gazowni Krakowskiej PRZEWODNICZĄCY
 2. Wiktor Herzig – dyrektor teatrów krakowskich SEKRETARZ JURY
 3. Andrzej Sikorowski – słynny krakowski muzyk i bard
 4. Teresa Starmach – wieloletni przyjaciel Teatru Groteska
 5. Dariusz Nowak – rzecznik prasowy Małopolskiej Komendy Policji
 6. Leszek Wójtowicz – poeta i pieśniarz
 7. Adolf Weltschek – dyrektor Teatru Groteska


wybrało Najpiękniejszego Smoka XI Wielkiej PGNiG Parady Smoków

GRAND PRIX w wysokości 2000 zł i tytuł Najpiękniejszego Smoka XI Wielkiej PGNiG Parady Smoków otrzymał Smok nr 26 ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 144 w Krakowie.


Lista pozostałych zwycięzców Konkursu na Najpiękniejszego Smoka Parady

KATEGORIA PRZEDSZKOLA:

 • I Miejsce – 1500 zł – smok nr 17 z Przedszkola Samorządowego nr 154 w Krakowie
 • II Miejsce – 1000 zł – smok nr 5 z Przedszkola w Skale
 • III Miejsce – 750 zł – smok nr 3 z Samorządowego Przedszkola nr 67 w Krakowie


KATEGORIA SZKOŁY PODSTAWOWE I GIMNAZJA:

 • I Miejsce – 1500 zł – smok nr 24 z Gimnazjum w Gronkowie
 • II Miejsce – 1000 zł – smok nr 27 ze Szkoły Podstawowej w Dobczycach
 • III Miejsca – 750 zł – smok nr 20 z Zespołu Szkół nr 2 w Brodłach


KATEGORIA DOMU KULTURY I INNE PLACÓWKI KULTURALNO-OŚWIATOWE:

 • I Miejsce – 1500 zł – smok nr 36 z Domu Kultury „Podgórze” w Krakowie
 • II Miejsce – 1000 zł – smok nr 34 z Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta Klub „Aneks” i Klub „Krzesławice”
 • III Miejsce – 750 zł – smok nr 30 ze Stowarzyszenia Leszka Białego


Nagroda Specjalna Biura podróży Golden Travel
Smok nr 33 ze Specjalnego Ośrodka dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie (kupon o wartości 4000 zł do wykorzystania na dowolną wycieczkę dla całej grupy)


Wyniki III Przeglądu Artystycznego „O Smocze Jajo”

I miejsce:

 • Zespół Groszki – „Włoskie menu” /Szkoła Tańca „EL-BO” z Ropczyc/
 • Zespół EL-BO - „Bal Arlekina” /Szkoła Tańca „EL-BO” z Ropczyc/

Wyróżnienia:

 • Ola Raczek - za rolę Matuski w spektaklu „Kichuś czyli historia glinianego cudaczka” /grupa BAJTEK - grupa młodsza z Limanowej/
 • Grupa 2 ze Szkoły Podstawowej nr 90 w Krakowie - taniec „Yin Yang” /Edukacja Artystyczna Dzieci/
 • grupowa prezentacja Zespółu Baletowego „Largo” /Klub „Kuźnia” Ośrodka Kultury im. Cypriana Kamila Norwida w Krakowie/
 • występ zespołu cheerleaderek, działającego w Klubie „Kuźnia” Ośrodka Kultury im. Cypriana Kamila Norwida w Krakowie


Zwycięzcom gratulujemy!
Wszystkich uczestników zapraszamy do udziału w Konkursie na Najpiękniejszego Smoka Parady i Przeglądzie Artystycznym „O Smocze Jajo” – już za rok!
To dopiero będzie Parada!
 

Szczegółowy Program XI Wielkiej PGNiG Parady Smoków

Wielka Parada Smoków, Rycerzy i Dam Dworu
4 czerwca (sobota), ul. Grodzka – Rynek Główny


W Wielkiej Paradzie Smoków, Rycerzy i Dam Dworu wzięło udział ponad tysiąc dzieci z całego kraju. To właśnie one animowały zaprojektowane przez siebie i własnoręcznie wykonane czterometrowe i większe smoki. Wszystkie smoki walczyły o tytuł tego najpiękniejszego i najbardziej pomysłowego. W barwnym pochodzie przy muzyce i smoczych rykach – w towarzystwie tancerzy, orkiestr, rycerzy i księżniczek, a także szczudlarzy i żonglerów – dzieci i ich smoki przeszły ulicami starego Krakowa. Na kilka godzin wszyscy stali się aktorami olbrzymiego, plenerowego widowiska, które obserwowały tysiące mieszkańców Krakowa i specjalnie przyjeżdżający na tę okazję turystów.

Tegoroczny temat Parady nawiązywał do tradycji i sztuki Norwegii. Dzieci i młodzież pod okiem wychowawców i opiekunów przez wiele miesięcy tworzyły figury smoków inspirowane mitologią, krajobrazami i kulturą nordycką.


Widowisko Plenerowe na Wiśle
4 czerwca (sobota), Zakole Wisły pod Wawelem

 
Wielkie Widowisko Plenerowe na Wiśle typu „światło-dźwięk” łączy efekty pirotechniczne, muzykę, światło i kurtyny wodne. Podczas widowiska prezentują się wielkogabarytowe, pływające i latające smoki (do 25 m długości i 15m wysokości), niesamowite stwory umieszczone na barkach i statkach są animowane przez aktorów Teatru Groteska. W tym roku, w Widowisku wzięły udział Smoki, które powstały na podstawie projektów scenograficznych inspirowanych nordycką mitologią (autor Einar Dahl). Smoki te, wezmą także udział w Wielkiej Paradzie Smoków w Oslo (wrzesień 2011). Oprawa muzyczna widowiska, autorstwa artystów z Polski i Norwegii łączyła w sobie tradycyjne motywy muzyczne kultury słowiańskiej i nordyckiej.

Teatr Groteska dziękuje Urzędowi Żeglugi Śródlądowej w Krakowie za pomoc w organizacji XI Wielkiej PGNiG Parady Smoków. W tym roku Urząd Żeglugi Śródlądowej obchodzi 50-tą rocznice powstania. Od pięćdziesięciu lat Urząd działa na rzecz bezpieczeństwa Żeglugi Śródlądowej.

 
Smoczy Piknik Rodzinny
4-5 czerwca, Bulwary przy Smoczej Jamie.

4 czerwca (sobota), godz. 10:00 - 21:30
5 czerwca (niedziela), godz. 10:00 - 19:00

Na odwiedzających Piknik czekał ciekawie skonstruowany program: festyn rycerski, konkursy, koncerty, pokazy grup teatralnych, m.in. III Przegląd Artystyczny „O Smocze Jajo”, a także wiele innych atrakcji. Podczas dwudniowej familijnej imprezy wystąpiły liczne zespoły taneczne i muzyczne; poza artystycznymi grupami dziecięcymi, reprezentującymi domy kultury i szkoły tańca, na Pikniku można było zobaczyć także profesjonalnych wykonawców.

Niewątpliwą atrakcją tegorocznego Pikniku był koncert Martine Lund Hoel (4 czerwca o godz. 20.30) – norweskiej pieśniarki i instrumentalistki, któremu towarzyszyły oryginalne projekcje multimedialne, wykonane podczas międzynarodowych warsztatów video-artu w lutym b.r.

SMOCZY KONKURS PLASTYCZNY PGNiG I TEATRU GROTESKA
„Podróże z EKO-smokiem”
4-5 czerwca – Namiot PGNiG – Bulwary Wiślane przy Smoczej Jamie

Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w niezwykłym smoczym konkursie plastycznym organizowanym przez PGNiG i Teatr Groteska!

Chrońmy smoki! Niech żyją w bajkowych krainach!
Niech latają nad zdrowymi lasami i czystymi rzekami!
Niech gaz z ich paszczy wybucha kolorowo!

Smoki zwykle są ZIELONE
popierajmy więc ich stronę!
Smok Ci dziś na kartkę wlazł?
Rety! On ma w paszczy GAZ!


Przez dwa dni Smoczego Pikniku, każdy, kto odwiedził namiot PGNiG na Bulwarach Wiślanych (4-5 czerwca), w ramach XI Wielkiej PGNiG Parady Smoków mógł udział w niezwykłym konkursie plastycznym!
 

Informacje na temat XI Wielkiej PGNiG Parady Smoków również na stronie
www.paradasmokow.pl
sobota, 2011-06-04
ukryj program
Wielka Parada Smoków, Rycerzy i Dam Dworu
miejsce: Rynek główny
godzina: 12.00 - 15.00
Wielkie Widowisko Plenerowe na Wiśle
miejsce: Zakole Wisły pod Wawelem
godzina: 22.00 - 23.00
Smoczy Piknik Rodzinny
miejsce: Bulwary Wiślane przy Smoczej Jamie
godzina: 10.00 - 20.00
Koncert Martine Lund Hoel
miejsce: Bulwary Wiślane przy Smoczej Jamie
godzina: 20.00 - 21.30
Smoczy Konkurs Plastyczny PGNiG i Teatru Groteska "Podróże z Eko-Smokiem"
miejsce: Bulwary Wiślane przy Smoczej Jamie
godzina: 10.00 - 19.00
niedziela, 2011-06-05
zobacz program