Repertuar dla Dorosłych
Repertuar dla Dzieci
Repertuar dla Nauczycieli

Strona główna

21-28 lutego 2015

 
MATERIA PRIMA. 3. MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL TEATRU FORMY. BIEGUNY KULTURY to wydarzenie unikalne na skalę światową. W tegorocznej edycji zaprezentowaliśmy starannie wyselekcjonowane spektakle w wykonaniu dwunastu wybitnych teatrów z: Francji, Izraela, Niemiec, Norwegii, Rosji, Włoch i Polski – przedstawienia atrakcyjne, malownicze, widowiskowe. W ramach Festiwalu wystąpiły światowej sławy teatry, obecne na najbardziej prestiżowych festiwalach, laureaci znaczących nagród, a większość z nich zagościła w Polsce po raz pierwszy!
 
Nie stroniące od eksperymentu i twórczych poszukiwań teatry Anny Peschke i twórczy tandem Antje Töpfer & Florian Feisel odkryli przed widzami wielopłaszczyznowy, surrealistyczny, a przy tym wyrafinowany estetycznie świat teatru formy. Podczas Festiwalu zaprezentowalismy też twórczość wybitnych choreografów. Emiliano Pellisari i jego NoGravity Dance Company z własną interpretacją Boskiej Komedii, prezentującą zjawiskowy i z pozoru niemożliwy powietrzny taniec.
 

 

Po raz pierwszy w Polsce wystąpił znany na całym świecie teatr Carte Blanche. Norweski Narodowy Zespół Tańca Współczesnego w choreografii hiszpańskiego twórcy Marcos’a Morau. Widzowie mieli okazję zobaczyć autorskie przedstawienie ekspresyjnej choreografki Caroline Finn oraz jak w produkcji Teatru Groteska teatr plastyczny łączy się z teatrem tańca. Z siłami grawitacji walczyły dwa francuskie teatry, przedstawiciele teatru wizualnego, fizycznego: Compagnie 111 – Aurélien Bory i nowego cyrku: Compagnie L’Immédiat. Do wiecznie żywej tradycji teatru lalek i cieni nawiązywały spektakle: Compagnie La Pendue, Teatru "Teremok" oraz izraelskich artystów Yaniv’a Shentser’a i Meirav Ben David. I wreszcie Compagnie Philippe Genty – gwiazda Materii Primy 2010 triumfalnie powrócił do Krakowa by zaprezentować plastyczne wizje z pogranicza snów.

 

 

W ramach Festiwalu odbyło się ponadto wiele wydarzeń towarzyszących, przybliżających szerzej zagadnienia Teatru Formy: spotkania z artystami, konferencje, dyskusje, pokazy filmów, wystawa.
 
MATERIA PRIMA: PLASTYKA – MAGIA – METAFIZYKA
ZAWSZE W DOBREJ FORMIE!