Repertuar dla Dorosłych
Repertuar dla Dzieci
Repertuar dla Nauczycieli

O teatrze > Dyrekcja

Dyrektor Teatru Groteska:  Adolf Weltschek

tel. (12) 633-96-04, (12) 633 48 22, (12) 631 81 80 wew. 224
fax: (12) 633 99 65
e-mail: groteska@groteska.pl

 

STRUKTURA ORGANIZACYJNA TEATRU GROTESKA 


 

Adolf Weltschek, urodzony w 1953 roku, absolwent Filologii Polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim i Wydziału Reżyserii PWST w Krakowie; reżyser i inscenizator spektakli teatralnych i widowisk plenerowych, autor sztuk teatralnych i współautor scenariuszy filmowych, dyplomowany aktor.

Od 1991 roku związany z Teatrem Groteska w Krakowie: w latach 1991 – 1998 kierownik literacki Teatru, a od 1998 roku Dyrektor Naczelny i Artystyczny.

Reżyser ma w swoim dorobku realizację ponad 70. przedstawień teatralnych na około dwudziestu scenach. Najważniejsze realizacje: Teatr STUUbu Skowany A. Jarry (prapremiera polska), Grand Hotel wg. F. Dostojewskiego, Teatr Stary Dom, który zbudował Jonathan Swift G. Gorin, Ludzie Cesarza Z. Hübner, Teatr Miejski Preszow (Słowacja)Wiele hałasu o nic W. Szekspir, KTOCinema, Groteska – wspólnie z Małgorzatą Zwolińską -Hommage á Chagall, Przemiany, Dzienniki Gwiazdowe. Spektakle w jego reżyserii prezentowane były na wielu festiwalach międzynarodowych.

Jest także pomysłodawcą, autorem scenariuszy i realizatorem szeregu widowisk plenerowych w Polsce i zagranicą.

 Do tej pory odbyło się już 17. edycji Wielkiej Parady Smoków – multimedialnego widowiska plenerowego u podnóża Wawelu na Wiśle w Krakowie, adresowanego każdorazowo do 50 tys. widzów. W tegorocznych badaniach stanu kultury w Krakowie Parada Smoków znalazła się w ocenie ankietowanych turystów i mieszkańców miasta na trzecim miejscu – za Festiwalem Kultury Żydowskiej i Nocami Krakowskimi. Widowisko było także z sukcesem prezentowane w Dublinie i Pradze, w Szanghaju, w Oslo i Gorlitz.

W 2004 z jego inicjatywy i jego reżyserii w ramach Festiwalu Misteria Paschalia odbyła się premiera monumentalnego widowiska muzycznego – Dialog o Męce i Zmartwychwstaniu Pańskim na Rynku Głównym w Krakowie w 2004 r. Widowisko to swojej strukturze i rozmachu nawiązywało do misteriów średniowiecznych i zgromadziło kilkunastotysięczną widownię.

Z jego dokonań plenerowych wymienić należy spektakl Hello Mister Jo! – Teatr Jo Bithume w Angers we Francji. Spektakl ten prezentowany był w wielu krajach Europy a także Ameryki Południowej i w Australii.

Adolf Weltschek był także reżyserem Korowodu Molierowskiego My wszyscy do Pana, Panie Jourdin w 2002 r. w Krakowie oraz nowatorskiej na swoje czasy multimedialnej prezentacji prac ponad 40 młodych krakowskich twórców w Muzeum Narodowym w Krakowie

Za dyrekcji Adolfa Weltschka w Teatrze Groteska w ostatnich latach odbywa się ok. 500 spektakli repertuarowych rocznie. Średnio w sezonie Teatr odwiedza ok.100 tys. widzów.

Obok bogatej repertuarowo Sceny dla Dzieci, prężnie działa Scena dla Dorosłych, na której wystawiane są m.in. utwory Sofoklesa, Woltera, Bułhakowa, Słowackiego – scena ta jest dowodem na to, że wielki repertuar w teatrze formy zyskuje na sile. Tematyka spektakli dotyka tego, co nieprzemijające, uniwersalne, co stanowi o odwiecznych dylematach człowieka, wskazując jednocześnie na ciągłość cywilizacyjną i kulturową. Spektaklami idealnie wpisującymi się w formułę Sceny dla Dorosłych są spektakle w reżyserii Adolfa Weltschka, realizowane w tandemie twórczym ze scenografką i współtwórczynią scenariuszy Małgorzatą Zwolińską. Hommage à Chagall (2009 r.) to spektakl, który gościł na znamienitych polskich i zagranicznych festiwalach m.in. w Czechach, Danii, Francji, Norwegii, Rumunii. Przemiany (2014 r.) w nowatorski sposób łączą środki wyrazu typowe dla teatru tańca i teatru plastycznego.

Adolf Weltschek jest także pomysłodawcą, autorem koncepcji programowo-artystycznej i Dyrektorem zapoczątkowanego w 2010 r. festiwalu Materia Prima. Międzynarodowego Festiwalu Teatru Formy, prezentującego najwybitniejsze dokonania teatru formy na świecie. Reżyser jest również pomysłodawcą i współautorem 15. edycji Reality Shopka Szoł – satyrycznego widowiska teatralnego z polskimi politykami w roli głównej.

Za swoje zasługi dla kultury Adolf Welschek otrzymał m.in.: Złoty Krzyż Zasługi 2005 r., Medal Honoris Gratia prezydenta m. Krakowa 2005 r., Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis (Brązowy) 2005 r., Order Uśmiechu 2011 r., oraz Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis (Srebrny) 2011 r.