Repertuar dla Dorosłych
Repertuar dla Dzieci
Repertuar dla Nauczycieli

Strona główna

2017-06-12

Zakończyliśmy intensywny sezon teatralny 2016/2017!

Zakończyliśmy intensywny sezon teatralny 2016/2017!

Dwa premierowe spektakle, dziewięć spotkań z cyklu „Kod Mistrzów”, ogólnopolska akcja performatywna „Artyści na cokoły”, a także Międzynarodowy Festiwal Teatru Formy MATERIA PRIMA oraz Wielka Parada Smoków, jak również uruchomienie aplikacji mobilnej Groteski – to tylko największe wydarzenia minionego już sezonu, który dla Teatru okazał się niezwykle pracowity i owocny.

W październiku 2016 r. rozpoczęła się wielka podróż repliki pomnika Adama Mickiewicza po Polsce, zapowiadająca Międzynarodowy Festiwal Teatru Formy Materia Prima. Celem akcji „Artyści na cokoły” – bo pod takim hasłem „Adaś” jeździł po kraju – było przywrócenie artystom i sztuce należnego miejsca w społeczeństwie. Kopia pomnika z krakowskiego Rynku odwiedziła Wrocław, Katowice, Warszawę i sam Kraków, gdzie stanęła naprzeciw oryginału. Przedsięwzięciu towarzyszył ogólnopolski plebiscyt, w którym każdy mógł zagłosować na ulubionego artystę, mającego doczekać się swojego monumentu w Rotacyjnej Galerii Pomników. Akcja „Artyści na Cokoły” spotkała się z ogromnym zainteresowaniem publiczności, internautów oraz mediów, a zdjęcia repliki pomnika Adama Mickiewicza (wykonanej w pracowni plastycznej Teatru Groteska) obiegły zarówno prasę, jak i Internet.

Podróż repliki pomnika Mickiewicza po Polsce podsyciła zainteresowanie widzów i krytyków jedynym w tej części Europy festiwalem teatru formy – Materia Prima 2017.  Od 18 do 25 lutego 2017 r. publiczność mogła podziwiać w Krakowie twórczość dziesięciu zespołów z różnych państw świata – Francji, Holandii (dwa zespoły), Kanady, Litwy, Niemiec, Szwajcarii, USA, Wietnamu i Włoch. Wypełnione po brzegi sale teatralne oraz entuzjastyczne recenzje krytyków zaświadczyły nie tylko o marce Międzynarodowego Festiwalu Teatru Formy Materia Prima, ale również wrażliwości i zapotrzebowaniu Widzów na ten rodzaj teatralnej ekspresji.

Kolejnym wielkim wydarzeniem przygotowanym przez Teatr była 17. Wielka Parada Smoków, która w tym roku – 3  i 4 czerwca – odbyła się pod hasłem „smoki Morza Śródziemnego”. Krakowian oraz turystów z całej Polski i świata zachwyciło wieczorne Wielkie Plenerowe Widowisko na Wiśle, podczas którego aktorzy Groteski animowali na barkach trzynaście ogromnych smoków wypełnionych helem, a nad Wisłą rozbrzmiewała ponadczasowa muzyka Ravela, Zimmera czy Bregovica. Podczas tradycyjnej już niedzielnej Parady, ulicami Starego Miasta przeszło czterdzieści barwnych i pomysłowych smoków Morza Śródziemnego, wykonanych i animowanych przez ponad tysiąc dzieci.

Równolegle do dużych przedsięwzięć przygotowanych w minionym sezonie przez Teatr Groteska, i z równie dużymi sukcesami, funkcjonowała Scena Dla Dorosłych i Scena dla Dzieci Groteski. Na Scenie dla Dorosłych po raz pierwszy zobaczyliśmy „Dzienniki Gwiazdowe” wg Stanisława Lema – przejmujący spektakl w inscenizacji, adaptacji i ze scenografią Małgorzaty Zwolińskiej, w reżyserii Adolfa Weltschka. Przedstawiona w sztuce podróż Ijona Tichego stawia ważne pytania o sens i cel ludzkiego życia, nie stroniąc od inteligentnego dowcipu oraz właściwej dozy groteski, ironii i sarkazmu. W teledysku promującym spektakl oraz pierwszych pokazach sztuki wystąpił Marek Piekarczyk, wykonując przejmujący utwór „Ciężar istnienia”.

Na Scenie dla Dzieci Teatru Groteska premierowo pokazaliśmy „Szpaka Fryderyka, czyli bajkę o szczurach” na podstawie twórczości Rudolfa Herfurtnera, w reżyserii Lecha Walickiego oraz ze scenografią Małgorzaty Zwolińskiej. Publiczność zachwyciły zarówno piękne rekwizyty, jak i muzyka wykonywana na żywo przez akordeonistę.

W uwielbianym przez krakowian i studentów cyklu „Kod Mistrzów”, którego gośćmi są największe autorytety artystyczne i intelektualne Polaków, zobaczyliśmy i usłyszeliśmy Andrzeja Seweryna, Stanisława Radwana, Ewę Lipską, Jerzego Vetulaniego, Krzysztofa Cugowskiego, Antoniego Wita, Ryszarda Tadeusiewicza, Olgierda Łukaszewicza oraz Jana Kantego Pawluśkiewicza. Wyjątkowi goście opowiedzieli o początkach swojej artystycznej drogi, zabawnych sytuacjach z nią związanych oraz swoich mistrzach, którzy ich inspirowali i wskazywali właściwy kierunek.

Teatr Groteska otrzymał również znaczące dofinansowania z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 (projekt „Modernizacja Teatru Groteska w Krakowie – etap IV – końcowy”) oraz Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014–2020 (projekt „Wielka Parada Smoków 2017–2019”).

Dziękujemy Państwu za towarzyszenie nam w tym sezonie i wspieranie Teatru swoją obecnością i przychylnością!

Zachęcamy do pobrania bezpłatnej aplikacji Teatru Groteska i zabrania jej ze sobą na wakacje. Znajdą tam Państwo wiele ciekawych historii związanych z Teatrem, muzykę ze spektakli, zdjęcia oraz wciągający quiz, w którym sprawdzą Państwo swoją wiedzę o tej niezwykłej krakowskiej scenie.

Życzymy Państwu dużo słońca oraz odpoczynku i zapraszamy do Teatru już w październiku!