Repertuar dla Dorosłych
Repertuar dla Dzieci
Repertuar dla Nauczycieli

Strona główna

2017-08-10

Wojciech Orliński z pasją mówi o Lemie

Wojciech Orliński z pasją mówi o Lemie

Wojciech Orliński, autor książki "Lem. Życie nie z tej Ziemi", udzielił pasjonującego wywiadu dotyczącego Stanisława Lema. Opowiada w jaki sposób pisarz przedstawił swoje traumatyczne wspomnienia z czasów Zagłady w swoich dziełach, dlaczego zainteresował się właśnie science-fiction oraz jakie podejście obecnie miałby Lem do Facebooka.

WYWIAD Z WOJCIECHEM ORLIŃSKIM

Orliński zaintrygowany reakcją ojca na cytat "Karkulowsiał zwartusiał, ratuwsianku, Bożywsio" rozpoczął swoją przygodę z twórczością Stanisława Lema. Twierdzi jednak, że „kto zna ten cykl opowiadań, zrozumie kontekst cytatu, a kto nie zna- nie da rady mu wytłumaczyć”. Wspomniany cytat pochodzi z serii opowiadań "Dzienniki gwiazdowe", których adaptację autorstwa Małgorzaty Zwolińskiej zobaczycie na deskach Teatru Groteska. Spektakl został przyjęty bardzo entuzjastycznie zarówno przez widzów jak i krytykę, o czym świadczą recenzje pojawiające się w mediach:

 „Z niekłamanym podziwem patrzyłam na zwielokrotnione kreacje aktorów, wcielających się w następujących po sobie scenach w coraz to nowe postacie. Aktorzy pełni ekspresji, grający nie tylko głosem i tekstem, ale też ciałem i mimiką twarzy, w każdym przypadku oddający rys znamienny dla odtwarzanej postaci (…)”
Iwona Pięta Dziennik Teatralny


Autorka adaptacji, inscenizacji, scenografii oraz tekstów songów, Małgorzata Zwolińska, po mistrzowsku poradziła sobie z arcytrudnym zadaniem przeniesienia na scenę prozy Lema, którą wykorzystała jako słowną materię do swojej przejmującej wizji świata.
Anna Małachowska NaScenie.info

 

Idąc tropem Orlińskiego, zachęcamy do odkrywania tajemnic i zaszyfrowanych znaczeń oraz echa niewyobrażalnie dramatycznych zdarzeń z życia Stanisława Lema i dlatego też zapraszamy na spektakl "Dzienniki Gwiazdowe" w kolejnym sezonie teatralnym 2017/18.  Gwarantujemy uzależnienie od Lema! A już dziś zachęcamy do wysłuchania wyjątkowego utworu w wykonaniu Marka Piekarczyka  pt.”Ciężar istnienia”. Utwór ten jest integralną częścią  sensów zawartych w spektaklu.

MAREK PIEKARCZYK "CIĘŻAR ISTNIENIA"- TELEDYSK
Spektakl "Dzienniki Gwiazdowe" bierze udział w III edycji Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa"!      Konkurs "Klasyka Żywa"

         Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

        festiwal Opolskie Konfrontacje Teatralne

     Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego