Repertuar dla Dorosłych
Repertuar dla Dzieci
Repertuar dla Nauczycieli

Strona główna

2014-09-09

Towarzystwo Pana Brzechwy w reżyserii, adaptacji i ze scenografią Jana Polewki

Towarzystwo Pana Brzechwy w reżyserii, adaptacji i ze scenografią Jana Polewki

14 września o godzinie 11:00 i 13:00 oraz 15, 16 i 17 września o godzinie 9:00 Teatr Groteska zaprasza najmłodszych widzów i ich opiekunów na spektakl "Towarzystwo Pana Brzechwy".

Bohaterem przedstawienia jest dzielny i utalentowany chłopiec Tomek Drops. Wysłany przez starszych braci w świat, decyduje się spełnić swoje marzenia i zakłada wędrowny teatr. Po drodze spotka: Bociana, Myszkę, Wiewiórkę, Ślimaka i Stonogę  – zwierzątka, które wstępują do jego grupy aktorskiej. Reżyser Tomek i jego aktorzy odnoszą olbrzymie  sukcesy. Przedstawienie mądre, dowcipne, oparte na znakomitej literaturze Jana Brzechwy, pełne doskonałych wierszy i piosenek. Całość utrzymana w konwencji teatru maskowego skrzy dowcipem i  zachwyca zespołową grą aktorską. Prawdziwie dobry teatr w prawdziwym teatrze .

„Towarzystwo pana Brzechwy” to sceniczne przedstawienie opowieści Jana Brzechwy o Tomku Dropsie, który opuścił swych braci i założył własny, wędrowny teatr. Podczas wędrówki Tomka spotykamy innych bohaterów wierszy dziecięcych Brzechwy – na muzykalnej łące pojawiają się: Chrząszcz i Wół, Biedronka i Żuk, dwa Barany i Czapla z Żurawiem, a potem, w miasteczku, Strażacy przedstawiający operę strażacką „Pali się” wraz z pokazem „sztucznego ognia i prawdziwego gaszenia”.

W drugiej części, po występie Grupy Dropsa na rynku, mamy rozśpiewaną restaurację „pod Dynią” i zaspany hotel „pod Susłem”, skąd do Krakowa zabiorą wszystkich samochody Wojewody, aby tam rozweselili i pocieszyli jego chorą wnuczkę. Za to Dziadek-Wojewoda nie poskąpi im nagrody, a jego urzędnicy nie będą dla artystów tak skąpi, jak to zwykle bywa.

Przez cały czas na scenie spotykają się dwa teatry: z jednej strony teatr starszych braci Tomka „Dropspaka” oraz teatralno-operowe występy strażaków, kucharzy, kelnerów i szoferów, a z drugiej – teatr wędrowników pod wodzą Tomka Dropsa z udziałem Bociana, Myszy, Ślimaka i Wiewiórki; teatrzyk podobny do teatrów ulicznych, jakie często oglądamy na rynku krakowskim.

 

Chłopiec, który zakłada własny teatr może być dzisiaj bohaterem całkiem współczesnym, pomimo że opowieść o reżyserze Tomku Dropsie powstała ponad pół wieku temu. To przecież na scenie Groteski oglądaliśmy wiele razy spektakle przygotowane przez młodzież szkolną i licealną, a teatralne „reminiscencje” pokazywały często przedstawienia bardzo młodych artystów. A niegdyś, kiedy właśnie zaczytywano się w pierwszym – i jak dotąd jedynym –wydaniu „Dropsa”, kilkunastoletni Romek Polański występował na scenach Teatru Młodego Widza i Groteski…