Repertuar dla Dorosłych
Repertuar dla Dzieci
Repertuar dla Nauczycieli

Strona główna

2013-07-02

Teatr Groteska kończy sezon!

Teatr Groteska kończy sezon!

 

Kolejny udany sezon teatralny w Grotesce zakończony!

 

Groteska w minionym sezonie przygotowała dla Państwa niezwykłe premiery i szereg innych wydarzeń, między innymi wspaniały festiwal Materia Prima. Zapraszamy do podsumowania sezonu 2012/2013.

 

 PREMIERY

 • „Romanca” – spektakl Sceny dla dorosłych w reż. Adolfa Weltschka, premiera 23.09.2012 r.

 

fot. Anna Kaczmarz

 

 • „Lataj z Krystyną” – monodram Aldony Jankowskiej na Scenie dla dorosłych, w reż. Andrzeja Sadowskiego, premiera 23.03.2013r.

  

fot. Piotr Galus

 • „Jeszcze nie pora nam spać” – spektakl Grupy Rafała Kmity na Scenie dla dorosłych, reż. Rafał Kmita, premiera 27.04.2013r.

  

fot. Piotr Galus

 

 • 13. Reality Shopka Szoł GOLD Z WAMI, w reż. Adolfa Weltschka, premiera 2.02.2013r

  

fot. Łukasz Malinowski

Dużym zainteresowaniem publiczności i licznych mediów cieszyło się po raz kolejny niecodzienne widowisko w reż. Adolfa Weltschka z politykami w roli głównej 13. Reality Shopka Szoł GOLD Z WAMI „II kongres założycielski partii SHOPKA JEST NAJWAŻNIEJSZA”. To niepowtarzalny spektakl, podczas którego zobaczyliśmy niezwykłe projekcje multimedialne, zawodowych tancerzy, profesjonalny zespół muzyczny i wyśmienitych wykonawców – aktorów polskiej sceny politycznej. W tymroku zobaczyliśmy na scenie Groteski gości specjalnych: Bożenę Zawiślak-Dolny i Natalię Siwiec.

    

KONCERTY, PRZEGLĄDY i INNE WYDARZENIA SPECJALNE

 • Międzynarodowy Dzień Teatru i Noc Teatrów

  

fot. Teatr Groteska

Po raz kolejny Groteska wzięła aktywny udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Teatru (27.03.2013), przygotowując ciekawy program artystyczny i proponując nową, cieszącą się dużym zainteresowaniem formułę „Speklaklu w ciemno”. W ramach obchodów „Nocy Teatrów (15.06.2013) Groteska zaprosiła na „Godzinę żywych lalek”, podczas której ożywiła magiczne lalki i baśniowe stwory z różnych spektakli.

 

 • Koncert sylwestrowy „Krakowska Wieża Babel”, 31 grudnia 2012r.


Scena dla dorosłych Teatru Groteska razem z władzami miasta i Krakowskim Biurem Festiwalowym była organizatorem Sylwestra na Rynku Głównym w Krakowie, gdzie ponad 20 tysięcy osób powitało nowy rok. W tę ostatnią noc 2012 roku było oryginalnie, różnorodnie, radośnie i… po krakowsku. Wystąpili m.in.: Grupa Pod Budą z Andrzejem Sikorowskim, Jan Wojdak i zespół Wawele, Maja Sikorowska i Kroke, a także Joanna Słowińska & Wojtek Fedkowicz Noise Trio, Zespół Kulturka, FoxGang, Eluktrick, Don’t Ask Smingus, Vladimirska i Teddy Jr. Nie zabrakło multimedialnego widowiska – świetlnej projekcji na Wieży Ratuszowej, a także pokazu laserów i szampańskiej zabawy.

  

          

     

fot. Wojciech Wandzel

 

 • Teatr Groteska na 3. Targach Książki dla Dzieci! (7-9 czerwca 2013)

Na stoisku Teatru podczas Targów przygotowaliśmy mnóstwo atrakcji dla mniejszych i większych miłośników książek i smoków: wśród kolorowych postaci z baśniowych krain można było odwiedzić świat smoków, wziąć udział w konkursie plastycznym „Pokoloruj smoka”, spotkać bohaterów z najbardziej znanych bajek, a także aktorów Teatru Groteska, którzy prowadzili gry, zabawy i opowiadali o swoich doświadczeniach z pracy na scenie.

     

fot. Łukasz Gacek

 

 • Groteska uruchomiła interaktywną grę memo!

To gra memo, zamieszczona na Facebooku, polegająca na dopasowaniu w pary obrazów autorstwa rysownika i malarza Kazimierza Mikulskiego –  scenografa i kierownika plastycznego Groteski w latach 1948-79. Do gry można dołączyć na profilu Groteski na Facebooku.

 

PARADA SMOKÓW

1 i 2 czerwca w Krakowie odbyło się kolejne smocze święto – 13. Małopolska Parada Smoków 2013. Nowa tradycja. Imprezę organizuje Teatr Groteska już od 13 lat. Deszcz tym razem bardzo chciał pokrzyżować plany smokom i ich wielbicielom, ale ostatecznie dzielne smoki mimo ponurej aury zatańczyły w Wielkim Widowisku Plenerowym nad Wisłą i nie dały się pokonać pogodzie.

Dobre nastroje, zabawa, przebierańcy, bębniarze i muzycy towarzyszyły Wielkiej Paradzie Smoków, Rycerzy i Dam Dworu, która w wyśmienitej atmosferze przeszła ulicą Grodzką aż na Rynek Główny. Na wielbicieli smoków czekało mnóstwo atrakcji, m.in. Wielki Smoczy Piknik pod Jogowieżą, V Przegląd Artystyczny „O Smocze Jajo” i Rodzinna gra terenowa „Po Małopolsce ze smokiem Pomponem”.

Nagrodę GRAND PRIX i tytuł Najpiękniejszego Smoka 13. Małopolskiej Parady Smoków 2013. Nowa tradycja otrzymał Smok nr 37 „ETNO TECHNO”  z Domu Kultury „Podgórze” w Krakowie

Ukoronowaniem pierwszego dnia smoczego święta było, zapierające dech w piersiach, Wielkie Widowisko Plenerowe na Wiśle, podczas którego gigantyczne, unoszące się w powietrzu smoki zatańczyły przy muzyce, sztucznych ogniach i laserach. Podczas widowiska zaprezentowały się niesamowite stwory pływające i latające umieszczone na barkach i statkach są animowane przez aktorów Teatru Groteska.

Parada Smoków w tym roku pojawi się w całej Małopolsce!

W tym roku kolorowa Parada Smoków Teatru Groteska pojawi się także w wybranych miastach Małopolski!

15 czerwca 2013 Szczawnica Zdrój

20 lipca 2013 Krynica Zdrój

21 lipca 2013 Wadowice

27 lipca 2013 Bukowina Tatrzańska

28 lipca 2013 Rabka-Zdrój

Szczegóły na www.paradasmokow.pl

 

    

    

fot. Piotr Galus

 

FESTIWAL

 • Materia Prima. II Międzynarodowy Festiwal Teatru Formy


Sukcesem okazała się druga edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatru Formy, która przyciągnęła dwukrotnie więcej widzów niż pierwsza, organizowana w 2010 roku. To ośmiodniowe święto teatru plastycznego, które odbyło się w Krakowie i na scenach w Tarnowie, Nowym Sączu, Bukowinie Tatrzańskiej, Oświęcimiu i Wadowicach. Podczas którego widzowie mogli zobaczyć największe dzieła artystów teatru plastycznego z Kanady, Rosji, Austrii, Iranu, Francji, Holandii, Włoch, Szwajcarii, Maroko, Belgii, Danii i Łotwy! Festiwal zgromadził ponad 10 000 widzów.

  

  

Aran Puppet Theatre, fot. K. Wójcik                       Compagne Mossoux Bonte, fot. K. Wójcik

  

figuren theater tübingen, fot. K. Wójcik               Hotel Pro Forma, fot. K. Wójcik

 

DZIAŁALNOŚĆ POZAREPERTUAROWA I WYSTĘPY GOŚCINNE


Przez cały sezon działały nasze stałe cykle i przedsięwzięcia:

 • Warsztaty, wystawy, konkursy

- Wystawa „Sekrety sceny”

- Warsztaty „Teatr dla was”

- Warsztaty dla nauczycieli

- Konkurs plastyczny „Moje miejsce za 100 lat”.

Teatr Groteska zorganizował dla wszystkich dzieci w wieku 6-12 lat z terenu całego województwa małopolskiego niezwykły konkurs plastyczny, który odbył się w ramach 13. Małopolskiej Parady Smoków 2013. Nowa tradycja.

Na podstawie jednego ze smoczych wizerunków, stworzonych przez uczestników konkursu, została stworzona figura ogromnego latającego smoka, który wziął udział w Wielkim Widowisku Plenerowym na Wiśle 1 czerwca.

 

 • Gry miejskie

Groteska organizowała również gry miejskie:

- „1863. Powstań!”, 13 kwietnia 2013r. – gra miejska z okazji 150. rocznicy powstania styczniowego

- „Warsaw Travel 2012”, 29 września 2012r. – językowo-turystyczna gra miejska

- „Gotuj Się!”, 22 września 2013r. – językowo-kulinarna gra miejska

- "Korporacja" , 22 kwietnia 2013

 

 • Występy gościnne

Spektakle Groteski z powodzeniem podróżują po Polsce i poza jej granicami.
Teatr dawał występy gościnne w wielu miastach Polski, pokazując swoją twórczość licznym widzom poza siedzibą teatru, m.in.:

                - „Aksamitny Królik” w Teatrze Muzycznym (Gliwice, 7.05 2012)

                - „Aksamitny Królik” w Teatrze Rampa (Warszawa, 8.10 2012)

                - „Aksamitny królik” w RCKP (Krosno, 4.11 2012)

                - „Kobiety Kontratakują” w Piotrkowie Trybunalskim (22.11.2012)

                - „Hommage à Chagall” na Gliwickich Spotkaniach Teatralnych (15.05.2013r.)

                - „Różowe konie- rewia kieszonkowa” w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie (14.02.2013)

                - „Porwanie Baltazara Gąbki czyli Smok & Roll” na XIX Dziecięcych Spotkaniach Teatralnych w Gliwickim Teatrze  

                   Muzycznym (07.03. 2013r.)

                - „Zagraj to jeszcze raz…-sam” podczas Grudziądzkiej Wiosny Teatralnej (20.04.2013r.)

 

 • Groteska czyta „Pana Tadeusza”

8 września 2012 r. pod pomnikiem Adama Mickiewicza na Rynku Głównym w Krakowie odbyło się niezwykłe wydarzenie upamiętniające „ostatni zajazd na Litwie”, który dokładnie 200 lat temu zakończył akcję osadzoną przez wieszcza w „Panu Tadeuszu”. Teatr Groteska wziął udział w wielkim narodowym czytaniu „Pana Tadeusza”.

 

 • Imprezy gościnne

14-15.03.2013r. na naszej scenie odbył się przegląd spektakli zgłoszonych do Festiwalu Małych Form Teatralnych współorganizowanego przez Teatr Groteska oraz II Liceum Ogólnokształcące im. Sobieskiego w Krakowie.

20.03.2013r. odbył się VIII Krakowski Przegląd Małych Form Teatralnych w Języku Angielskim współorganizowany przez Teatr Groteska i V LO im. Wróblewskiego.

12.04.2013r. przy wypełnionej po brzegi widowni odbył się koncert „Kraków czuje bluesa!”, zorganizowany z okazji 60. urodzin Kazimierza Dobrowolskiego.

19-21.04.2013r. przyłączyliśmy się do inicjatywy Wstęp Wolny Festiwal, oferując naszym widzom tańsze bilety oraz zapraszając do zwiedzania naszego teatru.

 

NAGRODY I WYRÓŻNIENIA

 • „Ładne kwiatki” Groteski znalazły się wśród 10 najlepszych krakowskich spektakli 2012 roku według subiektywnego rankingu Łukasza Drewniaka opublikowanego 21 stycznia 2013r. w „Dzienniku Polskim” w dodatku „Kultura”.
 • Dwóch aktorów Teatru  GROTESKA zostało zakwalifikowanych do finału plebiscytu „Halabardy 2012”. W wyniku obrad Tajnej Kapituły Wyzwolenia Artystycznego Olsztyńskiego Teatru Lalek i Teatrów Lalek w Ogóle nominację w kategorii kreacja zbiorowa otrzymali Lech Walicki oraz Paweł Mróz za rolę „Wyczarowanego Wszystkiego” w spektaklu „Kot w Butach”. Gala wręczenia nagrody odbyła się 1 kwietnia 2012 r. w czasie Międzynarodowego Dnia Teatru w Olsztyńskim Teatrze Lalek.
 • Spektakl Sceny dla dzieci Teatru Groteska pt. “Dokąd pędzisz, koniku” w reż. G. Kwiecińskiego otrzymał nagrodę Polskiego Ośrodka Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży ASSITEJ, które przyznało spektaklowi „ATEST 2011 – Świadectwo Wysokiej Jakości i Poziomu Artystycznego”. Uroczyste wręczenie NAGRÓD i ATESTÓW przez Zarząd i Kapitułę Atestów przy PO ASSITEJ odbyło się 13 października 2012 r. o godz. 18.00 podczas zakończenia XVI Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży „Korczak 2012” w Teatrze Powszechnym w Warszawie.

TEATR GROTESKA W LICZBACH

W minionym sezonie Teatr Groteska zaprezentował prawie 600 spektakli w siedzibie, nasze przedstawienia zobaczyło blisko 200 000 widzów! Wskaźnik frekwencji wyniósł ponad 80%

 

ZAPOWIEDZI NA NOWY SEZON 2012/2013

Już teraz zapraszamy na wydarzenia, które Groteska przygotowuje w nadchodzącym sezonie, znajdą się wśród nich:

 • Uroczyste rozpoczęcie sezonu teatralnego, 15 września 2013
 • Premiera spektaklu Sceny dla dzieci „Kukuryku Słoneczniku”, 21 września 2013
 • Premiera spektaklu Sceny dla dzieci „Akademia Pana Brzechwy”, październik 2013
 • Pogotowie Teatralne – akcja charytatywna w krakowskich szpitalach – grudzień 2013
 • 14. Reality Shopka Szoł, luty 2014
 • Międzynarodowy Dzień Teatru, 27 marca 2014
 • 14. Wielka Parada Smoków, czerwiec 2014

 

PROJEKTY I WNIOSKI

W Grotesce trwa modernizacja instalacji elektrycznejTeatr Groteska nadal znajduje się w czołówce najbardziej aktywnych instytucji z sukcesem aplikujących o zewnętrze wsparcie finansowe działalności kulturalnej. Pozytywnie rozpatrzone został wniosek na II etap modernizacji sceny złożony w ramach Programu Operacyjnego "Rozwój Infrastruktury Kultury" Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dzięki temu wsparciu w lipcu i w sierpniu 2013 roku odbędzie się drugi etap modernizacji instalacji elektrycznej, poszycia sceny i kratownicy. Dzięki tym zmianom możliwe będzie realizowanie nawet najbardziej skomplikowanych technicznie wydarzeń artystycznych.