Repertuar dla Dorosłych
Repertuar dla Dzieci
Repertuar dla Nauczycieli

Strona główna

2014-12-12

Sprawozdanie ze spotkania z cyklu Kod Mistrzów z udziałem Krystyny Zachwatowicz

Sprawozdanie ze spotkania z cyklu Kod Mistrzów z udziałem Krystyny Zachwatowicz

 

9 grudnia na Scenie dla Dorosłych Teatru Groteska odbyło się ostatnie w tym roku spotkanie z cyklu „Kod Mistrzów”, którego gościem była Krystyna Zachwatowicz – wybitna scenograf, autorka kostiumów, a także aktorka. Nazwisko to podziałało jak magnes, gdyż sala teatralna Groteski jeszcze przed 18:00 wypełniła się po brzegi. Ogromnym zaszczytem było dla nas, a także dla wszystkich uczestników spotkania, iż uświetnił je swoją obecnością Andrzej Wajda – artystyczny i życiowy partner Krystyny Zachwatowicz.

Kraków w ostatnim czasie często gościł Państwa Wajdów - na Uniwersytecie Pedagogicznym otrzymali doktorat honoris causa, jak również uczestniczyli w uroczystościach z okazji 20-lecia Mangghi. Krystyna Zachwatowicz opowiadała jednak nie tylko o fascynującej ją Japonii i różnicach kulturowych, z którymi zatknęła się w Kraju Kwitnącej Wiśni. Wspominała także swoje dzieciństwo, które przyszło jej spędzić w czasie wojny i powstania. Zdradziła nam, iż mając 12-13 lat czytała raczej książki dla chłopców niż dla dziewczynek, a wręcz zaczytywała się w „Trylogii” Sienkiewicza.

Krystyna Zachwatowicz zapytana o podstawowe aspekty pracy scenografa wróciła na chwilę do czasów studiów i podzieliła się refleksją, iż najważniejsze jest przeczytanie sztuki w całości, jej  wnikliwe zrozumienie. Dopiero to pozwala na rzetelne zaprojektowanie do niej własnej, choćby nawet najbardziej nieprawdopodobnej, ale pomysłowej i autorskiej scenografii. Jak sama przyznała, „nauczyła się mieć własny pomysł na scenografię”, co  znacznie ułatwiało jej wieloletnią pracę z najwybitniejszymi postaciami polskich scen. Podzieliła się także spostrzeżeniem, iż Andrzej Wajda, z którym tworzy duet artystyczny jest reżyserem bardzo wymagającym dla scenografa. Praca z nim zawsze była jednak intrygująca i pełna wyzwań.

Podczas spotkania nie zabrakło również pytań o najważniejsze dla Krystyny Zachwatowicz autorytety. Osobistymi Mistrzami była dla niej przede wszystkim rodzina: ojciec, który ratował dzieła sztuki i książki w czasie wojny, a także wykładowcy i nauczyciele, którzy zaszczepili w niej zamiłowanie do sztuki.

Przebiegające w niezwykle sympatycznej atmosferze spotkanie z Krystyną Zachwatowicz zakończyło się gromkimi brawami i serdecznymi podziękowaniami. Wspominać je będziemy jako wyjątkowo barwne i pełne wspomnień.

Było to ostatnie spotkanie z cyklu „Kod Mistrzów” w roku 2014. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkania i nowe „Kody Mistrzów”.