Repertuar dla Dorosłych
Repertuar dla Dzieci
Repertuar dla Nauczycieli

Strona główna

2017-04-12

Relacja ze spotkania z Prof. Ryszardem Tadeusiewiczem

Relacja ze spotkania z Prof. Ryszardem Tadeusiewiczem

Popularyzacja wiedzy to pasja

Podczas kolejnego spotkania z cyklu Kod Mistrzów, we wtorek 11 kwietnia 2017 r., Profesor Ryszard Tadeusiewicz opowiadał o swoich fascynacjach naukowych, mistrzach i nauczycielach, którzy go ukształtowali, rodzinie i podróżach oraz sukcesach i niepowodzeniach. Spotkanie poprowadził dziennikarz Radia Kraków Jan Stępień.

Za swoje największe osiągnięcie Profesor uznał pełnienie funkcji rektora Akademii Górniczo-Hutniczej przez trzy kadencje, trzykrotny wybór na stanowisko prezesa oddziału PAN w Krakowie oraz dwunastokrotne nadanie akademickiego tytułu honorowego doctora honoris causa.

– Kiedy byłem rektorem AGH wpadłem na pomysł, aby zbudować kolejkę linową na terenie uczelni – powiedział Profesor, opowiadając o swoich niepowodzeniach. – Znalazłem nawet austriacką firmę, która była w stanie zrealizować ten projekt za darmo. Niestety, pomysł upadł, ze względu na sprzeciw pewnej pani profesor – przyznał Gość wieczoru.

Profesor Tadeusiewicz stwierdził, że jedną z jego największych pasji była i jest popularyzacja wiedzy.

– Jeżeli naprawdę rozumiemy, czym się zajmujemy, to potrafimy wyrazić to w prosty sposób, aby nasz przekaz zrozumiał zarówno taksówkarz, jak i gospodyni domowa – przekonywał Profesor.

Ryszard Tadeusiewicz przyznał, że największą radością profesora są uczniowie, którzy zaczynają go przerastać (w myśl powiedzenia „uczeń przerósł mistrza”). Opowiedział też o swoich doktorantach, będących obecnie cenionymi naukowcami.

W trakcie spotkania przyszedł czas na pytania od publiczności. Widzowie pytali Profesora m.in. o to, co sądzi o zastępowaniu ludzi przez roboty, stanie systemu edukacji i tzw. rankingu szanghajskim.