Repertuar dla Dorosłych
Repertuar dla Dzieci
Repertuar dla Nauczycieli

Strona główna

2017-05-10

Relacja ze spotkania z Olgierdem Łukaszewiczem

Relacja ze spotkania z Olgierdem Łukaszewiczem

Aktor jest narcyzem

– Na samym początku lat siedemdziesiątych dwóch mistrzów toczyło o niego walkę – powiedziała prowadząca Maria Malatyńska, przedstawiając Olgierda Łukaszewicza podczas kolejnego spotkania z cyklu Kod Mistrzów w Teatrze Groteska, które odbyło się 11 maja 2017 r.

Mistrz wieczoru – aktor i prezes Związku Artystów Scen Polskich (ZASP) opowiedział o swojej współpracy z reżyserami Kazimierzem Kutzem i Andrzejem Wajdą. Zwrócił uwagę na ich odmienne style pracy na planie.

– Kutz wiedział dokładnie, jaki zastosuje kadr i co po nim nastąpi, Wajda – nie. Andrzej był skoncentrowany na temacie i lubił adrenalinę związaną z brakiem pewności tego, co za chwile namaluje się przed kamerą – wspominał Łukaszewicz. Aktor zagrał w dwóch arcydziełach wymienionych reżyserów: „Soli ziemi czarnej” Kazimierza Kutza (1969) oraz „Brzezinie” Andrzeja Wajdy (1970).

Olgierd Łukaszewicz przyznał, że każdy aktor jest w pewnym sensie narcyzem („Kamera patrzy na mnie, nikt mi tego spojrzenia nie odbierze”).

– Najistotniejsze w całym moim życiu jest to, że stanęły przede mną osobowości bardzo suwerenne, oddane sztuce. To co stworzyły, nie jest banalne i nie służyło zarabianiu pieniędzy, tylko ukazaniu czegoś większego – powiedział aktor o swoich filmowych mistrzach.

Podczas spotkania Olgierd Łukaszewicz opowiedział z humorem i ze smakiem o specyfice kręcenia scen erotycznych w filmach, w których zagrał, oraz o swoim wyjeździe za zachodnią granicę, a także związanej z tym nauce języka niemieckiego. Po spotkaniu widzowie mogli zdobyć autograf Mistrza na jego książce, która niedawno ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego.