Repertuar dla Dorosłych
Repertuar dla Dzieci
Repertuar dla Nauczycieli

Strona główna

2015-10-02

„Przygody Odyseusza” w audiodeskrypcji z Fundacją TVNET

„Przygody Odyseusza” w audiodeskrypcji z Fundacją TVNET

 

Teatr Groteska wspólnie z Fundacją TVNET zapraszają
na oficjalną premierę audiodeskrybowanego spektaklu:

Przygody Odyseusza

15 października o godz. 11:30
Sala Teatralna

Po spektaklu odbędzie się konferencja prasowa, poświęcona zagadnieniom audiodeskrypcji sztuk teatralnych, działalności Fundacji TVNET oraz planom repertuarowym Teatru Groteska.


Fundacja TVNET tworzy nowy, unikalny projekt, skierowany do niewidomych z całego kraju, a w szczególności do młodzieży szkolnej. Przygotowano emisję 6 audiodeskrybowanych sztuk teatralnych, będących jednocześnie lekturami szkolnymi. Fundacja prowadzi także warsztaty w teatrach, których pracownicy szkoleni są z zakresie korzystania z programu do odtwarzania i samodzielnego tworzenia audiodeskrybowanych sztuk.

Audiodeksrypcja to technika, umożliwiająca niewidomym przeżywanie wszelkiego rodzaju sztuki, począwszy od malarstwa po dzieła filmowe i teatralne. Jest to opis, który przybliża słuchaczom wszystkie elementy obrazu, język ciała, przebieg akcji, scenografię itp.

Od półtora roku Fundacja TVNET pracowała nad udostępnieniem w ten sposób sześciu tytułów z kanonu lektur szkolnych. Teraz akcja będzie miała swój wielki finał! W każdym z teatrów, które biorą udział w projekcie, blisko pięćdziesiąt dzieci będzie mogło śledzić wszystko, co się dzieje na scenie, dzięki nagraniom, które usłyszą w słuchawkach. Już dziś zapraszamy Państwa na premierę, aby zobaczyć jak wielką radość najmłodszym niepełnosprawnym może przynieść takie udogodnienie. 

 

Projekt ma charakter non profit i realizowany jest w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG. Został objęty opieką grona specjalistów, wśród których znaleźli się m.in. Barbara Mirochna, sekretarz okręgu małopolskiego Polskiego Związku Niewidomych, Elżbieta Zakrzewska, nauczycielka ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie, Bogdan Dąsal, pełnomocnik Prezydenta Krakowa ds. Osób Niepełnosprawnych, Andrzej Woch, prekursor audio deskrypcji w Polsce oraz Adolf Weltschek, dyrektor Teatru Groteska w Krakowie.

Fundacja TVNET

ul. Salwatorska 18/15, Kraków
tel. 12 353 03 79 / 602 29 89 57
fundacja@tvnet.com.pl
www.tvnet.com.pl
www.audiodeskrybowane.pl