Repertuar dla Dorosłych
Repertuar dla Dzieci
Repertuar dla Nauczycieli

Strona główna

2017-12-21

Projekcja filmu o Kazimierzu Mikulskim

Projekcja filmu o Kazimierzu Mikulskim

** W czasie zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia 25 XII o godz. 20:00 i 26 XII o godz. 10:05 TVP Kraków pokaże film dokumentalny pt. „Kazimierz Mikulski – na granicy snu i groteski”.

W lutym 2018 roku przypada 100-lecie urodzin artysty, a parę miesięcy później 20-lecie jego śmierci. Film przypomina twórczość artysty, uchodzącego za jednego z najbardziej konsekwentnych przedstawicieli polskiego malarstwa metaforycznego czy też wręcz surrealistycznego, poetyckiego, nasyconego dużym ładunkiem liryzmu. Ale Kazimierz Mikulski był nie tylko artystą malarzem. Przez wiele lat był scenografem (także kostiumologiem) w Teatrze Groteska. Dla tej sceny stworzył bardzo wiele projektów dekoracji, lalek, masek i kostiumów, a czasem też podejmował się reżyserii.

W filmie wspominać go będą byli i obecni aktorzy i pracownicy naszego teatru, pokazane zostaną także fragmenty głośnych i ważnych spektakli. W materiale zobaczyć też będzie można fragmenty warsztatów teatralno-plastycznych dla dzieci „Petronela i niesforne koty” – inspirowanych jego twórczością – które w maju odbyły się w naszym teatrze.

Teatr Groteska był partnerem Stowarzyszenia Bene Tibi, realizującego film ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Trailer filmu: https://www.youtube.com/watch?v=-JnDi0X74Jw&feature=youtu.be

**Projekt pochodzi z książki pt."Groteska!Teatr Lalki, Maski i Aktora 1945-1995"
Książka pod red. Anny Stafiej