Repertuar dla Dorosłych
Repertuar dla Dzieci
Repertuar dla Nauczycieli

Strona główna

2016-12-01

Opera "Turandot" nagrodzona!

Opera "Turandot" nagrodzona!

Fot. Maciej Piąsta

Z wielką radością informujemy, że opera „Turandot” wystawiana w Teatrze Wielkim w Łodzi, której reżyserem jest dyrektor Teatru Groteska Adolf Weltschekzajęła III miejsce w plebiscycie na najlepszą premierę teatralną sezonu 2015/2016 portalu ŁÓDŹ JEST Kulturą. Kierownikiem muzycznym i dyrygentem „Turandota” jest Antoni Wit – kompozytor, profesor dyrygentury Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Dekoracje i kostiumy do spektaklu przygotowała scenograf i kostiumograf Małgorzata Zwolińska. Zapraszamy do obejrzenia i wysłuchania tego poruszającego widowiska w niedzielę, 18 grudnia o godz. 17 w Teatrze Wielkim w Łodzi.

Puccini skomponował operę monumentalną, z rozbudowanymi scenami chóralnymi i karkołomnymi partiami solistycznymi. Orient ze swoją egzotyką – wielka fascynacja kompozytora – efektownie zaistniał w muzyce niebanalną stylizacją mieniącą się wielością barw w instrumentacji. Puccini umiał przepoić fantastykę libretta głęboką prawdą życiową i uczuciem. Do swojej kompozycji wykorzystał także oryginalne melodie chińskie i instrumentarium, oddając w muzyce egzotyczny koloryt.

"Turandot" to nie pierwsza i nie jedyna wspólna inscenizacja Adolfa Weltschka i Małgorzaty Zwolińskiej. Efekty pracy tego twórczego tandemu mogą Państwo podziwiać w jednym z najefektowniejszych spektakli Groteski –„Przemianach”.  To barwne i dynamiczne przedstawienie zrealizowane w stylistyce teatru plastycznego i teatru tańca z choreografią Caroline Finn! Dopełniają się w nim różnorodne środki ekspresji: scenografia, kostium, światło, projekcje multimedialne, muzyka i ekspresyjny ruch tancerzy. Wszystko to tworzy bogatą i poruszającą opowieść o dziejach kultury europejskiej, ale również o zmaganiach człowieka ze złem, rozpadem i przemijaniem.  Sztuka powróci na deski teatru w pierwszym kwartale 2017 roku.

 

Zapraszamy!

 


 
Turandot   Fot. Maciej Piąsta                                                         Turandot   Fot. Maciej PiąstaTurandot   Fot. Maciej Piąsta