Repertuar dla Dorosłych
Repertuar dla Dzieci
Repertuar dla Nauczycieli

Strona główna

2015-10-07

Kod Mistrzów ze Stefanem Chwinem - relacja ze spotkania

Kod Mistrzów ze Stefanem Chwinem - relacja ze spotkania

 

We wtorek 6 października rozpoczęliśmy kolejny cykl spotkań z Autorytetami intelektualnymi i artystycznymi pod hasłem „KOD MISTRZÓW”. Gościem pierwszego spotkania w nowym, 71. sezonie teatralnym był Stefan Chwin – profesor Uniwersytetu Gdańskiego, prozaik i eseista, który odsłonił przed publicznością tajniki i sekrety „Kodu Mistrza”.

Stefan Chwin jest postacią niezwykłą. W swoim dorobku literackim ma kilkanaście znakomitych powieści oraz mnóstwo dzieł naukowych, szczególnie związanych z epoką romantyzmu. Przez lata współpracował, najpierw jako magistrant, a następnie doktorant z profesor Marią Janion. Chwin jest pisarzem niezwykle cenionym przez Niemców, szczególnie z uwagi na jego powieść „Hanneman”, traktującą o mieszkańcach Wolnego Miasta Gdańska w latach 30. XX w. Losy głównego bohatera, gdańszczanina niemieckiego pochodzenia są punktem wyjścia dla zastanowienia się nad zmianami społecznymi i narodowościowymi, zachodzącymi w Gdańsku pod koniec wojny i zaraz po jej zakończeniu.

Ogromny wpływ na ukształtowanie się postawy twórczej, ale i własnego charakteru Chwina mieli niewątpliwie rodzice pisarza. Ojciec, lwowiak choć powtarzał zawsze, że „nie należy marnować życia na czytanie powieści”, ogromnie doceniał dorobek Prusa. Matka natomiast, jako pełna energii warszawianka, sanitariuszka w Powstaniu Warszawskim wnosiła do ich domu ruch i ożywienie.

Chwin nie bez przyczyny pisze więc o różnych miejscach, doskonale odnajdując się w opisywanej przestrzeni. Jak mówił: „pisarz powinien mieć wewnętrzną topografię, gdyż przestrzeń jest jednym z fundamentów jego pracy”. Tylko świadomość przestrzeni, znajomość otoczenia pozwala zyskać zaufanie i uznanie Czytelnika, który dzięki pomocy pisarza w przedstawianym świecie sam się odnajduje.

Oprócz wewnętrznej topografii, niezwykle ważne dla Chwina jest również doświadczenie uniwersyteckie, a zwłaszcza stresujące doświadczenie, które nie raz decyduje o ludzkim życiu. Mowa tutaj o „mikroprzestrzeni rubryki”, czyli częstych i nieuniknionych pomyłkach na listach rankingowych studentów oraz błędnym wpisywaniu ocen z egzaminów czy zaliczeń. Zastanawianie się nad tym, jak błahy z pozoru błąd wykładowcy może zmienić czyjeś dalsze życie stało się dla Chwina punktem wyjścia do rozważań o sumieniu, odpowiedzialności i (nie)przypadkowości.

Otwierające nowy sezon artystyczny w ramach „KODU MISTRZÓW” spotkanie ze Stefanem Chwinem było doskonałą okazją nie tylko do bliższego poznania twórczości Mistrza, ale i jego osobistych inspiracji, wyniesionych z rodzinnego domu czy uniwersytetu. Wszystkim Państwu dziękujemy, że wspólnie z nami odkrywaliście kod Mistrza!

 

A na następne spotkanie cyklu, z udziałem Mai Komorowskiej zapraszamy już 10 listopada o 18:00. Do zobaczenia! 

www.groteska.pl/kod-mistrzow