Repertuar dla Dorosłych
Repertuar dla Dzieci
Repertuar dla Nauczycieli

Strona główna

2016-11-09

KOD MISTRZÓW ze Stanisławem Radwanem

KOD MISTRZÓW ze Stanisławem Radwanem

– Przez całe życie miałem niezwykłe szczęście do ludzi, których Bóg, los, na mojej drodze postawił – powiedział reżyser teatralny, scenarzysta i kompozytor Stanisław Radwan podczas listopadowego spotkania „Kod Mistrzów” w Teatrze Groteska.

Zapytany przez prowadzącą spotkanie Dorotę Segdę o swoich życiowych nauczycieli, Radwan wspomniał o Włoszce imieniem Giuseppina, która w Makowie Podhalańskim uczyła go grać na fortepianie. Wymienił też Franciszka Skołyszewskiego – nauczyciela ze szkoły muzycznej. Podkreślił jego perfekcjonizm w pracy oraz wszechstronne wykształcenie.

– Uczył nas z nieprawdopodobną konsekwencją. Rozwijał każdy szczegół, dając rozszerzenie na inne sztuki, a wszystko było podbudowane matematyką – zaznaczył Radwan.

Gość wieczoru wspomniał też o zdolności, której uczyli go jego mistrzowie – „myśleniu rakiem”. W muzyce polega ona na identycznym brzmieniu tematu wykonywanego z lewej do prawej strony i z prawej do lewej. Jej istotą, jak podkreślił Stanisław Radwan, jest odbiór sensu i doskonałe zrozumienie intencji. Wśród swoich innych mistrzów kompozytor wymienił jeszcze m.in. Konrada Swinarskiego, Jerzego Jarockiego, Zygmunta Hübnera, Andrzeja Wajdę oraz Krzysztofa Pendereckiego.

Wspominając swoje doświadczenia związane z Teatrem Groteska (który kiedyś mieścił się przy ul. Św. Jana), Radwan wyraził podziw dla umiejętności aktorów w teatrze lalkowym. – Byłem zaskoczony ich wykształceniem, precyzją słowa i gestu – podkreślił.

Stanisław Radwan opowiedział też o swoich dylematach pedagogicznych w roli profesora oraz kierowaniu Starym Teatrem w ponurych czasach komunizmu i groteskowych sytuacjach, które wynikały z postępowania ówczesnych władz.


Radio Kraków o listopadowym Kodzie Mistrzów
 

KOD MISTRZÓW to zainicjowany przez Teatr Groteska cykl spotkań studentów i mieszkańców Krakowa z autorytetami intelektualnymi i artystycznymi. Kolejne odbędzie się 13 grudnia 2016 r. (wtorek) o godz. 18.00. Gościem będzie Ewa Lipska, wybitna polska poetka i felietonistka, a to wyjątkowe spotkanie poprowadzi wspaniała polska aktorka teatralna i filmowa - Anna Polony.

Zapraszamy!