Repertuar dla Dorosłych
Repertuar dla Dzieci
Repertuar dla Nauczycieli

Strona główna

2015-05-06

Kod Mistrzów z Marianem Koniecznym - relacja ze spotkania

Kod Mistrzów z Marianem Koniecznym - relacja ze spotkania

Wczorajszy, wtorkowy wieczór upłynął w Grotesce pod znakiem KODU MISTRZÓW. Na spotkaniu gościliśmy Mariana Koniecznego – rzeźbiarza, profesora i rektora Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Urodzony w 1930 roku Konieczny jest artystą o niezwykle bogatym dorobku - to twórca kilkudziesięciu pomników, m.in. warszawskiej Nike z 1964 roku, pomnika Lenina z Nowej Huty czy pomnika Czynu Rewolucyjnego z Rzeszowa.

Choć młodemu Koniecznemu sugerowano, by zamiast rzeźby wybrał architekturę, ponieważ dawało to nieco więcej możliwości zawodowych, wybrał on rzeźbę. Od czasów gimnazjalnych przejawiał zamiłowanie do matematyki, która w efekcie bardzo przydała i ciągle przydaje się w jego artystycznej pracy. Po wyjeździe do Leningradu i studiach w prawdziwie petersburskiej tradycji, Koniecznemu zaproponowano pozostanie w Związku Radzieckim, jednak zdecydował się wrócić do ojczyzny. Co ciekawe, pierwsza rzeźba, powstała we własnej pracowni Koniecznego przedstawiała właśnie Lenina, który następnie znalazł się w Nowej Hucie.

Za swoje najbardziej udane i najbardziej znaczące prace Marian Konieczny uznaje w szczególności warszawską Nikę, do której stworzył cztery projekty, a także pomnik Witosa, wraz z jego kilkunastoma różnymi wersjami. Oczywiście nie można tutaj pominąć również pomnika Chwały i Męczeństwa w Algierze z 1982 roku. Ważny cykl w twórczości Koniecznego stanowią również dzieła przedstawiające Dedala i Ikara, poświecone tematyce nieustannie towarzyszących każdemu artyście wzlotów i upadków.

Co ciekawe, Marian Konieczny miał niewielki epizod artystyczny w Teatrze Groteska, niedługo po jego powstaniu, w okresie 1948-1949. W pracowni Dunikowskiego poznał Zofię Jaremową, czego konsekwencją był jego udział w spektaklu „Cyrk Tarabumba” w roli… ryczącego lwa.

Wczorajsze spotkanie było przedostatnim w tym sezonie artystycznym. Na kolejny KOD MISTRZÓW, którego Gościem będzie Krzysztof Zanussi zapraszamy już 9 czerwca o godz. 18:00. Wstęp wolny.