Repertuar dla Dorosłych
Repertuar dla Dzieci
Repertuar dla Nauczycieli

Strona główna

2015-06-10

Kod Mistrzów z Krzysztofem Zanussi - relacja ze spotkania

Kod Mistrzów z Krzysztofem Zanussi - relacja ze spotkania

 

We wtorek, 9 czerwca w ramach KODU MISTRZÓW gościliśmy w Grotesce człowieka niezwykłego: filozofa, scenarzystę, reżysera filmowego i teatralnego – Krzysztofa Zanussi, który podzielił się z tłumnie przybyłą publicznością swoim artystycznym i kulturalnym „kodem”.

Krzysztof Zanussi jest bez wątpienia postacią niezwykłą. Intelektualista i poliglota, student fizyki, którą, jak sam mówił, pokochał bez wzajemności, a w końcu filozof i reżyser. Wynalazł nowy gatunek w kinematografii  – filmy średniometrażowe, będące moralnymi powiastkami, przeznaczonymi do lektury telewizyjnej. Zanussi jest także społecznikiem oraz inicjatorem wielu akcji kulturalnych. To właśnie on zaprosił hip-hopowców na audiencję do papieża.

Mistrz mówił także o swoistym kodzie artysty. Opowiada się za stanowiskiem, iż twórca jest wolnym tylko wtedy, gdy działa intuicyjnie, bez nadmiaru świadomości, co stanowi ogromny balast dla artysty. By móc się rozwijać człowiek powinien więc narzucić sobie pewne rygory i nieprzekraczalne normy, nie tracąc przy tym właściwej jemu samemu auto-cenzury.

Jako twórca, Zanussi adresuje swoje filmy do publiczności najbardziej wymagającej, stanowiącej pewną elitę czy awangardę, która wyznacza kierunek pozostałym odbiorcom. W przypadku filmu produkcje najbardziej kosztowne nie obejmują jednakże „publiczności z najwyższej półki”, a środki wyrazu, niezbędne dla nadania dziełu wartości artystycznej są niezwykle kosztowne. Cytując za Mistrzem „kino jest więc dyscypliną niewdzięczną”, ale z drugiej strony umożliwia widzowi odpowiedzenie sobie na ważne, egzystencjalne pytania. Zadaniem sztuki jest bowiem stawianie ważnych pytań, a nie podpowiadanie odbiorcy, gdyż wtedy film stanowi utwór propagandowy, agitacyjny. Filmy Zanussiego nieprzypadkowo traktują więc o tematach uniwersalnych i powszechnych: miłości, śmierci, odpowiedzialności za drugiego człowieka.

Podczas spotkania nie zabrakło pytań o ostatni film Zanussiego, „Obce ciało”, który spotkał się z falą krytyki, choć znalazł pewną grupę odbiorców. Jak przyznał sam Mistrz, nie jest to jego pierwszy, nie najlepiej oceniany film – źle przyjęto także „Serce na dłoni” z 2008 roku. Mistrz zdradził nam również pewne szczegóły, dotyczące jego przyszłych projektów. Niedługo ma pojawić się obraz pt. „Eter”, którego akcja rozgrywa się na Kresach w okresie I wojny światowej. Film ten będzie traktował o zawłaszczeniu człowieka i wielkiej pokusie, która każe mu podporządkowywać sobie innych.

Krzysztof Zanussi jest autorem 35 filmów fabularnych, 5 filmów średniometrażowych, które pozwoliły na stworzenie nowego języka filmowego, ponad 20 inscenizacji teatralnych, teatru telewizji oraz 7 oper. Nie są mu ponadto obce inne dziedziny sztuki, takie jak literatura czy tworzenie scenariuszy.

Wczorajsze spotkanie z Krzysztofem Zanussi było ostatnim w tym sezonie. Na kolejne spotkania z Autorytetami intelektualnymi, twórcami i artystami zapraszamy Państwa już od września.

Do zobaczenia!