Repertuar dla Dorosłych
Repertuar dla Dzieci
Repertuar dla Nauczycieli

Strona główna

2013-09-23

„Hommage à Chagall” na festiwalu w Moskwie!

„Hommage à Chagall” na festiwalu w Moskwie!

Spektakl „Hommage à Chagall” w reż. Adolfa Weltschka,  po wielkim europejskim tournée w 2011 roku, rozpoczyna kolejną podróż! Tym razem odwiedzi Moskwę i zaprezentuje się podczas VII Międzynarodowego Festiwalu Lalkowego im. Siergieja Obrazcowa w Moskwie. Groteska otrzymała zaproszenie od organizatora festiwalu – Państwowego Centralnego Akademickiego Teatru Lalek im. Siergieja Obrazcowa. Festiwal odbywa się od 6 do 27 października 2013.

Rosyjskie tournée Groteski potrwa pięć dni (10–15 października). Malarski spektakl o twórczości Marca Chagalla, w reżyserii Adolfa Weltschka, prezentowany będzie dwukrotnie 12 i 13 października o godz. 18.00 na dużej scenie Teatru Lalek im. Siergieja Obrazcowa.

Obecni na Festiwalu – Dyrektor Groteski Adolf Weltschek oraz autorka scenografii do spektaklu „Hommage à Chagall” Małgorzata Zwolińska, wezmą udział w panelu dyskusyjnym Teatr lalek we współczesnej kulturze 10 października o godz. 15.00.

Siergiej Obrazcow – światowej sławy aktor-lalkarz i reżyser teatru lalek, jeden z ważniejszych jego reformatorów, uczeń Stanisławskiego i Niemirowicza-Danczenki, aktor dramatyczny o zainteresowaniach muzycznych i plastycznych związany od wczesnych lat dwudziestych z MChAT-em. Był założycielem Centralnego Teatru Lalek w Moskwie (1931r.), a następnie pełnił funkcję prezydenta międzynarodowej organizacji lalkarskiej Union International de la Marionetce (1967–1980r.) Twórca nowej techniki animacji lalek. Autor i aktor oryginalnych widowisk (tzw. romansów z kukłami). Inspirowali się nim lalkarze w powojennej Polsce, także Zofia i Władysław Jaremowie.

fot. Wikipedia

To kolejna podróż przedstawienia Teatru Groteska. Do tej pory spektakl „Hommage à Chagall” triumfalnie wędrował po Europie i Polsce, odnosząc sukcesy na najważniejszych międzynarodowych festiwalach:

  • Festiwalu Fri Figur (Oslo, Norwegia, maj 2010),
  • Festiwalu Skupova Plzeň (Pilzno, Czechy, czerwiec 2010),
  • Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym (Sybin, Rumunia, maj 2011),
  • Festiwalu of Wonder (Silkeborg, Dania, listopad 2011),
  • Festiwalu Reims Scènes d’Europe (Reims, Francja, grudzień 2011).

Wszystkich, którzy chcą zobaczyć spektakl „Hommage à Chagall” w Teatrze Groteska w Krakowie zapraszamy na Scenę dla dorosłych w najbliższy weekend 27, 28, 29 września, godz. 19:00.

„Hommage à Chagall” - spektakl Sceny dla dorosłych Teatru Groteska

Inspiracją do powstania tego spektaklu były życie i twórczość wybitnego malarza Marca Chagalla, a za motyw przewodni posłużyła miłość artysty do ukochanej Belli. To opowieść o spełnieniu, o harmonii pomiędzy dwojgiem ludzi. To hymn o potędze miłości potrafiącej przekroczyć i przezwyciężyć społeczno-polityczne absurdy realnego świata. Tłem dla opowieści są metaforycznie potraktowane kluczowe wydarzenia historyczne XX-go wieku – interpretowane w spektaklu jako doświadczenia apokalipsy. Doświadczenia zaczerpnięte zresztą z życiorysu samego Chagalla. Obrazy artysty ożywają na scenie i nabierają cielesnej trójwymiarowości. Harmonijnie współgrają ze sobą plastyczne środki wyrazu: aktorzy w maskach, lalki, multimedia. Wielka inscenizacja o miłości potwierdza, iż język malarstwa idealnie przekłada się na język teatru formy. To spektakl bez słów, budowany kolorem, ruchem, muzyką, co także wpływa na jego wyjątkowość i siłę poetyckiego oddziaływania na naszą wyobraźnię.

 

Reżyseria: Adolf Weltschek, scenografia:  Małgorzata Zwolińska, muzyka i realizacja nagrań dźwiękowych: Roman Opuszyński, układ ruchu: Katarzyna Skawińska, II reżyser: Lech Walicki, realizacja animacji komputerowych: Paweł Weremiuk; występują: Monika Filipowicz, Oliwia Jakubik, Diana Jędrzejewska, Maja Kubacka, Katarzyna Kuźmicz, Iwona Olszewska, Marek Karpowicz, Paweł Mróz, Rafał Szumski, Lech Walicki, Bartosz Watemborski.

 

Finalista XVI Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

ATEST za rok 2009 – Świadectwo wysokiej jakości i poziomu artystycznego Polskiego Ośrodka Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży ASSITEJ.

Wyróżnienie XV Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK dla Pawła Weremiuka za animację komputerową w spektaklu Hommage à Chagall, Warszawa 2011 r.

BILETY (40/35/20 zł) kup bilet on-line

Rezerwacja: pn.-pt. 8.00-16.00
tel. 12 633 37 62, tel./fax 12 632 92 00
oraz 12 633 48 22, 631 81 80 wew. 238, 252

Kasa pn.-so. 8.00-14.00, 15.00-19.00 i na 2 godziny przed każdym spektaklem.
tel. 12 623 79 59; 12 633 48 22 wew. 252