Repertuar dla Dorosłych
Repertuar dla Dzieci
Repertuar dla Nauczycieli

Strona główna

Scena dla dorosłych Teatru Groteska

13. Reality Shopka Szoł Teatru Groteska - GOLD Z WAMI

II Kongres założycielski ugrupowania Shopka Jest Najważniejsza (SJN)

2 lutego o godz. 20.00

GOŚCIE SPECJALNI: BOŻENA ZAWIŚLAK-DOLNY i NATALIA SIWIEC

Ubiegły rok był dla członków ugrupowania SJN niezwykle płodny. Intensywne działania służące zbudowaniu podstawy programowej toczyły się na wszystkich szczeblach struktur organizacyjnych i dotyczyły całości życia społeczno-politycznego kraju. Aktywność Członków Stowarzyszenia była aż nazbyt dobrze widoczna w codziennych doniesieniach serwisów informacyjnych.

Podczas 13. Reality Shopka Szoł 2 lutego 2013r. o godz. 20.00 poznaliśmy w syntetycznym zestawieniu efekty całorocznej owocnej aktywności naszego ugrupowania. Celem kongresu było bowiem skonkretyzowanie twardego, realistycznego, ale z dużą dozą prawdziwie polskiego romantycznego maksymalizmu, Programu Politycznego, bez którego ugrupowanie SJN nie będzie miało racji bytu. Sprawa postawiona została na ostrzu noża, ponieważ w przeciwieństwie do założeń praktykowanych wśród wielu innych ugrupowań sceny politycznej – SJN musi mieć program!

Do ubiegłorocznych gwiazd ugrupowania SJN dołączyły nowe twarze m.in. Robert Biedroń,
a także stara shopkowa gwardia m.in. w osobie Krzysztofa Janika.

Swoje propozycje programowe zaprezentował, w oparciu o doświadczenia krajów Ameryki Łacińskiej, meksykański duet Stanisława Bisztygi i Krzysztofa Cugowskiego. Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski przybliżył uczestnikom kongresu mądrości płynące z baśni Tysiąca i Jednej Nocy. Ireneusz Raś przypomniał najbardziej szalone porywy polskiego ducha bojowego, przybliżając w ich kontekście niezapomnianą deszczową szarżę ze Stadionu Narodowego, a towarzyszył mu w tym nasz największy sukces podczas Euro 2012 czyli... NATALIA SIWIEC

13. Reality Shopka Szoł, fot. Ł. Malinowski

 

Wicemarszałek Jerzy Wenderlich w lirycznym wystąpieniu, z towarzyszeniem melodii „Ta ostatnia niedziela”, przedstawił nieco utopijny projekt – ale jakże przez wszystkich Obywateli utęskniony – pejzażu polityki bez „przemysłu nienawiści”. W roli egzorcysty zobaczyliśmy wicemarszałka sejmu Eugeniusza Grzeszczaka, który przedstawił alternatywny program medyczny, mający być zaczynem odnowy zdrowia psychicznego wszystkich kręgów życia społeczno-politycznego. Zeszłoroczna królowa debiutów Joanna Kluzik-Rostkowska przedstawiła wyniki badań naukowych nad strukturą tajemniczego wirusa, siejącego spustoszenie w centralnym układzie nerwowym dużej części elit intelektualnych i politycznych naszego kraju. Wirus ten został roboczo nazwany „Bajo Bongo”. Debiutant Robert Biedroń z perspektywy św. Floriana przedstawił, w porozumieniu z komendantem OSP, projekt nowej instrukcji przeciwpożarowej dla terytorium całego kraju. Dr Andrzej Kosiniak-Kamysz opowiedział o wyższości Sądów Gdańskich nad Sądami Innego Rodzaju.

Zgodnie z tym, na co liczyli wszyscy członkowie Kongresu, w finale pojawiła się oczekiwana przez wszystkich zgromadzonych - prawdziwa Wyrocznia! Czy Jej  wystąpienie stanie się prawdziwym panaceum na wszystkie niedole naszej szarej codzienności?

Nowe, ekscytujące wizerunki gwiazd przygotowała, jak zwykle w porozumieniu z członkami ugrupowania SJN i jego tajną radą, scenograf Teatru Groteska Małgorzata Zwolińska.

 

  

 

13. Reality Shopka Szoł, fot. Ł. Malinowski

Podczas II części Kongresu Założycielskiego ugrupowania SJN wystąpili:

Kazimierz Barczyk,

Robert Biedroń,

Stanisław Bisztyga,

Bronisław Cieślak,

Krzysztof Cugowski,

Tadeusz Cymański,

Kazimierz Czekaj,

Zbigniew Ćwiąkalski,

Andrzej Dera,

Eugeniusz Grzeszczak,

Krzysztof Janik,

Beata Kempa,

Joanna Kluzik-Rostkowska,

Andrzej Kosiniak-Kamysz,

Wojciech Kozak,

Jacek Krupa,

Bogusław Krzeczkowski,

Jacek Majchrowski,

Agnieszka Malatyńska,

Katarzyna Matusik-Lipiec,

Bogdan Pęk,

Ireneusz Raś,

Joanna Senyszyn,

Bogusław Sonik,

Stanisław Sorys,

Róża Thun,

Jerzy Wenderlich,

Janusz Wojciechowski,

Marcin Witko,

Andrzej Zoll.

oraz goście specjalni: Bożena Zawiślak-Dolny i Natalia Siwiec

Tradycja realizowanej w Teatrze Groteska politycznej szopki już na trwałe wpisała się
w krajobraz nie tylko krakowskich, ale i ogólnopolskich wydarzeń. Nic dziwnego, jest to bowiem okazja do spotkania polityków różnych opcji w niecodziennym otoczeniu
i atmosferze.

Każdego roku koncepcja artystyczna Shopki różni się od poprzednich. Podczas najbliższej edycji tego jedynego w swoim rodzaju spektaklu aktorzy-politycy po raz kolejny pełni dystansu i poczucia humoru podsumują wydarzenia minionego roku.

Polityka jest co najmniej tak zmienna, jak codzienne życie. Każdego roku zmienia się więc także obsada Shopki. W 13. edycji wystąpią znamienici politycy, a także znakomita plejada gwiazd z poprzednich edycji.

13. Reality Shopka Szoł – w ten wyjątkowy karnawałowy wieczór tylko w Teatrze Groteska znamienici politycy, wolni od konwencji politycznej sceny, pokażą swoje drugie, nieznane oblicze i objawią ukryte dotąd artystyczne talenty. I właśnie na to czekają widzowie w całej Polsce!

 

 

13. Reality Shopka Szoł

 

Scenariusz: Adolf Weltschek, Małgorzata Zwolińska, Jacek Stankiewicz

Reżyseria: Adolf Weltschek

Scenografia i kostiumy: Małgorzata Zwolińska

Dyrektor wykonawczy: Jacek Stankiewicz

Kierownictwo muzyczne: Jerzy Kluzowicz, Jerzy Zając

Teksty: Mariusz Parlicki, Paweł Szumiec, Janusz Wojciechowski, Bogdan Pęk

Redakcja: Adolf Weltschek

Choreografia: Artur Dobrzański

Prowadzący: Ewa Godlewska, Sławomir Jeneralski

Zespół muzyczny: Jerzy Zając, Jerzy Kluzowicz,Wiesław Murzański, Marek Olma, Leszek Szczerba

Chórek: Kaja Karaplios, Alina Radziwanowska, Sylwia Stańczyk

Asystent scenografa: Piotr Plesner

Nagłośnienie: Krzysztof Mazia, Bartłomiej Ropski

Światło: Marek Strumiński, Wiesław Kowalczyk

Kierownictwo techniczne: Edward Fic

Kierownictwo marketingowe: Olga Lany

PR: Natalia Mączyńska

Aktorzy Teatru Groteska:

Małgorzata Hachlowska, Oliwia Jakubik, Diana Jędrzejewska, Katarzyna Kuźmicz, Iwona Olszewska, Olga Przeklasa, Adam Godlewski, Lech Walicki, Bartosz Watemborski oraz Wiesław Bieda i Przemysław Keller

Wiolonczelistka: Estera Wityńska

Inspicjent: Łukasz Rutkowski i Krzysztof Rzepecki

Prace plastyczne i krawieckie wykonały pracownie Teatru Groteska,
a szczególnie Halina Dobrowolska, Krzysztof Rzepecki i Przemysław Keller
Charakteryzacja: Krystyna Zięć-Pawlikowska, Anna Niedrygas
realizacja animacji: Emilia Lany